Bukuria
ju sjell lumturi

Ne ofrojmë procedura dermatologjike me cilësi të lartë për të gjitha llojet e ndryshme të lëkurës.

Bukuria ju sjell lumturi

Ne ofrojmë procedura dermatologjike me cilësi të lartë për të gjitha llojet e ndryshme të lëkurës.

Krenaria për shërbimin profesional

Kujdes i personalizuar në të cilën mund ti besosh

Oferta mujore

Oferta mujore ekskluzive për vizitorët e faqes sonë të internetit.
 
 

Giftcard

Nuk di çfarë t'i dhurosh një personi të veçantë? Një kartë dhuratë nga Venus Derm me çmime speciale dhe kënaqësi 100%.        

Klinika virtuale

Ju nuk keni pse të vini në klinikën tonë për të marrë mjekët më të mirë për lëkurën tuaj. Venus Derm tani ofron konsultime virtuale.

Klinikë Dermatologjike Tiranë

Qender Mediko-Estetike & Laseri Venus

Eshte qendra e 1-re e aplikimit te Laserit & Dermatologjise Kozmetike ne Tirane, prej vitit 2001. Ne jemi te dedikuar te zgjidhim problemin tuaj duke ju ofruar vizita mjekesore, diagnostikim dhe trajtime profesionale nga eksperte ne fushen  e dermatologjise, kozmetikes & laserit.Ne punojme me Kompanite me te mira ne Industrine e Dermatologjise Kozmetike si Alergan,Galderma,Teoxane,Avene,duke u kujdesur per cilesine me te mire, me aparatet me teknologji me te re dhe te certifikuara per te ruajtur shendetin tuaj.Qendra Venus ofron & sherbime te specialiteteve te ndryshme mjekesore per te qene me afer zgjidhjes se problemit tuaj.

Procedurat tona

Në Venus Center, ne kombinojmë trajtime te avancuara të kozmetikes dhe  shkencës se mjekësisë për t’i sjellë pacientve tanë teknikat me të fundit per rinimin e lekures.
Ne ofrojmë një shumëllojshmëri të procedurave kozmetike të dermatologjisë te aplikuara nga ekspertë në trajtimet me lazer, injeksione, trajtime të venave dhe atyre estetike.

Nëse keni qime në buzën e siperme-mustaqe,mjeker,gushe,favorite, në sqetulla, këmbe, ose shpine, është e sigurt që do të kaloni shumë kohë duke u rruajtur, depiluar apo shkulur qime të padëshiruara, si me brisk , dyll apo makine, si trajtime standarde të heqjes së qimeve , nuk është çudi që heqja e qimeve me lazer është një nga procedurat dermatologjike të kryera më shpesh pasi dhe rrezultatet jane me te mirat. Ekspertët tanë të certifikuar nga bordi dermatologeve në heqjen e qimeve me të lazer do ju shpjegojne mundesine e trajtimit që është me e sakta për ju.

DOBESIM, LIFTING, HEQJE E CELULITIT, TRAJTIM I STRIJEVE DHE PERMIRESIM I ELASTICITETIT me Infrared/ Radiofrekuence/ Endermologji

PRINCIPET E TRAJTIMIT PER DOBESIM, LIFTING, HEQJE TE CELULITIT, TRAJTIM TE STRIJEVE DHE PERMIRESIM TE ELASTICITETIT TE LEKURES SE TRUPIT

Lëkura e njeriut perjeton ndryshime gjate viteve, sidomos në fytyrë.

Mjedisi jashtem,ndotja e ambjentit,produktet kozmetike jo cilesore dhe te duhurat,shprehite e fytyrës kontribuojnë në dëmin që bëhet i dukshëm lekures ne shtresën e jashtme.

Mikrodermabrazion me koke diamanti,nje teknike e avancuar e Dermatologjise Kozmetike per trajtimin e shume problemeve si njollat kafe,shenjat e akneve,rrudhat fine,stimulim dhe rigjenerim

PLAZMA/INJEKSIONE AUTOLOGE

Rifreskimi i indit ne menyre Autologe ATR ka qellim rigjenerimin  e lekures ne saje te perdorimit te trombociteve bioaktive dhe leukocitet te vete pacientit  dhe aktivizimin ne saj te perdorimit te nje solucioni te vetem steril te kalcium klorid, esenciale per aktivizimin eficent te trombociteve, me qellim rigjenerimin e lekures se demtuar dhe te plakur si dhe indin hypodermal.

Micro-needling (Dermapen) përfshin përdorimin e gjilpërave të vogla për të krijuar lëndime mikroskopike në lëkurë në një model të rregullt.

Këto dëmtime mikro shkaktojnë që lëkura të punojë për të riparuar veten, duke stimuluar prodhimin e kolagjenit dhe elastinës, të cilat janë të nevojshme për të mbajtur lëkurën elastike dhe të qëndrueshme, duke e bërë atë më të re.

Ekipi më i mirë për lëkurën tuaj

Dr. BRUNILDA BARDHI

Dermatologe

Dr. Gentian Zikaj

Kirurg plastik

Dr. Konstantinos Kalokasidis

Dermatolog

Romina Lalaj

Estetiste

Trajtimet

Trajtimet e Venus Derm sipas nevojave tuaja.

kundër plakjes

Llojet e lëkurës

Partnerët tanë

Akne & Cikatrice

Si te trajtojme Aknet? Po shenjat e akneve? Keshilla praktike

Aknet jane nje problem shume I madh sidomos I moshes se adoleshences ku rreth 89 %  e tyre kane akne.Por si ti japim nje zgjidhje me te mire ketij problemi qe eshte folur e vazhdon te flitet per vite me radhe?

Mosha qe fillojne aknet jane kryesisht 10-17 vjec ne femrat dhe 13-19 vjec ne meshkujt.Disa nga faktoret te cilet e nxisin acarimin e aknes jane:

1) Faktoret endokrine

2) Faktore Genetike

3) Faktoret emocional

4) Dieta jo e balancuar-rezistenca insulinike

5)Produkte kozmetike jo te pershtatshme

Okluzioni apo presioni ne lekure(qofte dhe perdorimi I telefonave  e quajtur akne mekanika) dhe duhet konsideruar ne cdo pacient

Akne nuk eshte shkaktuar nga cokollatat apo cdo lloj ushqimi. Aknet jane nje problem multifaktorial ku ndikojne si faktore te brendshem ashtu dhe te jashtem. Mekanizmi I formimit te akneve perfshin disa mekanizma si:

* Keratinizimin anormal dhe nderveprimin midis hormoneve (androgen) dhe bakterieve (propioni bacterium acne)ne njesine pilo-sebace(te qimes dhe yndyres).

* Format e akneve jane te ndryshme duke filluar nga ato jo inflamatore ku kemi komedonet (pikat e zeza) dhe pikat e bardha.

* Akne inflamatore ku futen dhe format ku shihni pucrat e kuqe dhe ato me qelb(papulo-pustuloze),forma nodulo-cystike,akne konglobata ,fulminans,ku nese ju nuk jeni te kujdesshem dhe nuk I mjekoni ne kohe atehere mundesia e cikatriceve eshte me e madhe dhe lekura juaj do duket me ngritje dhe ulje  si dhe pigmentime.

Eshte shume e  rendesishme bashkepunimi me mjekun dermatolog ne menyre qe te merrni mjekimet qe ne fazat fillestare.Shume shpesh degjojme nga prinderit qe jane thjesht pucrat e moshes dhe do ikin dhe skan nevoje per ti trajtuar,por duke pare qe akne eshte nje problem shume faktorial eshte pothuaj e pamundur te largohen te gjitha keto problem pa e trajtuar dhe treguar kujdesin e nevojshem.

Menyre korrekte per te lare fytyren

Shume njerez kane frike te lajne fytyren  pasi kane frike se mos largojne filmin hydro-lipidik ,por duke ditur qe ne nje lekure te yndyrshme sekrecioni I sebumit eshte I ruajtur dhe nuk duhet te shqetesohen nese heqin yndyren lehte. Duke qene se zona T eshte dhe vendi I lokalizmit me te madh te gjendrave te yndyres eshte mjaft e rendesishme pastrimi I kesaj zone.Lajeni mire lekuren duke perdorur nje xhel apo sapun me baze argjile apo squfur.

Mos I shtrydhni pucrrat

Ne fakt nese prisni per 2-3 jave do shihni qe pucrat do permiresohen,eshte me lehte te mjekosh nje pucer sesa nje shenje qe le pucrra nese ju e shtrydhni ate.

Mos beni avull

Nese shihni qe keni pucra ne fazen inflamatore, panvaresisht sidomos vajzat jane te prirura  per te pastruar pikat e zeza duhet te kene parasysh qe I nxehti I avullit nuk I ben mire e irriton lekuren,shton eritemen(,skuqjen)pranadja lekura juaj do te perkeqesohet duke nxitur sekretimin e yndyres  dhe formimin e akneve me lehte.

Perdorni produktet e pershtatshme per lekuren tuaj,nese produktet kozmetike nuk zgjidhen me kujdes atehere atom und te sherbejne sin je factor nxites I formimit te akneve.

Kini kujdes produktet me faktor mbrojtes ndaj diellit.Ne format inflamatore te akneve mundesia e pigmentimit apo cikatriceve eshte me e madhe ,keshtu nese ju doni qe te shmangni problemet e pigmentimit dhe lekura juaj te duket me njolla duhet qe te perdorni keto kremra.

Shmangni floket qe bien mbi ball dhe produktet kozmetike kur hidhni ne to pasi spry I flokeve ndikon negativisht ne mbylljen e poreve te akneve.Pra shmangni mjetet te cilat mund te shkaktojne nje mbivendosje infeksioni.

Eshte shume e rendesishme mjekimi I aknes duke patur si qellim heqjen e qelizave te cilat bllokojne hyrjen per ne njesine pilo-sebace pra drenazhimi pilar dhe trajtimi I infeksioneve  me  perdorimin e  antibiotikeve te pershtatshem.Per format e lehta mund te perdorni nje gel me benzyl-peroksid ,erytromicine,apo retinoid lokal dhe permiresimet vijne per nje periudhe 2-5 muaj.Duhet te kihet parasysh  qe aknet kerkojne nje kohe te vazhdushme trajtimi dhe mbajtje ne kontroll.Ne format me te avancuara perdoren terapite e kombinuara si dhe protokolle te cilat zgjasin disa muaj.

Trajtimi i shenjave te akneve eshte i nje rendesie te madhe ,disa nga teknikat e fundit jane trajtimi me laser, dermaroller, filler, piling kimik, dermabrasion, plasma etj.

Ekzema

Vereni se duart tuaja jane te thata, me luspezime dhe të dhimbshme ,atehere keto jane shenja qe ju orienton se ju keni  ekzeme te duarve .Lëkura në duart tuaja eshte e thate, e trashe dhe me luspa? A keni çarje të thella dhe të dhimbshme në duart tuaja që lengezojne? Ju mund të keni më shumë se lëkurë të thatë. Ekzema e dorës mund të jetë fajtori.

Ekzema e duarve  mund të paraqese këto shenja:

 • Lëkura e thatë, e çarë (shpesh shenjë e parë)
 • Njolla te lëkurës së kuqe (ose ngjyrë kafe të errët) të irrituar
 • Lëkurës me luspa dhe e  përflakur që mund të kruhet
 • Djegia si  ndjesi
 • Vezikul, kruarje
 • Çarje të thella dhe të dhimbshme

 

Lëkura mund te paraqese gjakderdhje te lehta ose carje,kruste (korre), qelb, dhe dhimbje.

Për shkak se shpesh duket si një lëkurë e thatë, ekzema e dorës lehtë mund diagnostikohet ne menyre te gabuar për lëkurën e thatë. Ndryshe nga lëkura e thatë, ju keni nevojë për më shumë se një  zbutes të mirë për të permiresuar  ekzemën e dorës.zgjidhja,kërkon gjetjen e shkakut.Trajtimi efektiv fillon me gjetjen e shkakut. Çdo gjë që irriton lëkurën tuaj mund të shkaktojë ekzemë në dorë. Edhe diçka e padëmshme si uji mund të irritojë lëkurën tuaj nëse shpesh keni duart e lagura. Shumë njerëz që shpesh kanë duart e lagura gjatë gjithë ditës, si infermieret, stilistët e flokëve dhe hidrauliket mund te jene te predispozuar  per ekzemë te duarve .

Puna me kimikate si  detergjentë ose çimento gjithashtu rrit rrezikun. Ekzema e dorës është e zakonshme tek punëtorët të ndërtimit dhe makinistëve.Ekzema e dorës mund të shkaktohet gjithashtu nga një reaksion alergjik. Disa punonjës të kujdesit shëndetësor shfaqin ekzema të dorës nga veshja e dorezave me latex. 

Ju gjithashtu keni një rrezik më të lartë të zhvillimit të ekzemës së dorës në qoftë se keni pasur dermatit atopik (shpesh të quajtur ekzemë) tek fëmijët.Për shkak se ka kaq shumë alergen mund të shkaktojnë ekzemë në dorë, gjetja e shkakut mund të jetë e ndërlikuar. Deri sa të gjeni shkakun dhe ta shmangni atë, ekzema e dorës mund të përkeqësohet.

Trajtimi përfshin shmangien e shkakut kur ju beni nje lidhje me te.

Kur të shihni një dermatolog?

Nëse keni duart shumë të thata, të dhimbshme dhe duke përdorur hidratant gjithë ditën nuk arrin të sjellë lehtësim te gjendjes , ju mund të keni ekzemë duarve. Pa trajtim dhe masa parandaluese, ekzema e dorës tenton të përkeqësohet.Nje mjekim i duhur dhe ndjekje nga mjeku dermatolog do ju ofroje zgjidhjen me te mire te problemit.

SPIDER & VARICOSE VEINS

*Disclaimer: Results vary from patient to patient. Results are not guaranteed.

Many people believe that varicose veins and spider veins develop as a result of aging. While it is true that aging is a factor in developing these unsightly veins, genetics is also a key factor. Spider and varicose veins are considered cosmetically undesirable because they are unsightly and cause an unhealthy-looking appearance.

Although spider veins and varicose veins are different types of vein conditions, they do share similarities. In addition to being more common in women, both conditions can develop for similar reasons:

 • Genetic
 • Hormonal changes
 • Trauma or injury
 • Sun overexposure
 • Obesity


Previous vein surgery
Occupations that require long periods of standing, including retail sales, airline attendants, teaching or nursing, are also common factors in the formation of spider or varicose veins.

Large veins can form on the face but more typically develop on the legs, hands, and chest. They are often swollen and appear raised on the surface of the skin while twisting just below the surface. They swell as a result of an abnormal value within the vein, reversing the flow of blood and increasing the pressure inside the vessel, leading to the development of new veins downstream.

*Disclaimer: Results vary from patient to patient. Results are not guaranteed.
Due to the nature of these veins, they can cause cosmetic dissatisfaction and make one self-conscious; they can complicate one’s health, as well, because the unhealthy veins are taking blood from surrounding healthy veins. They may also cause pain by irritating sensory nerves.

Spider veins, on the other hand, are smaller and usually appear red, blue, or purplish as the veins branch out crookedly just beneath the skin of the legs or face. Although smaller and not as risky to one’s health, they may be unsightly.

Neither spider veins nor varicose veins are necessary, so removing them will not impact one’s body other than achieving clear, smooth skin. In fact, most people say that their legs feel better and lighter after removal of the unwanted veins because normal blood flow is reestablished.

And sclerotherapy spider vein treatment in San Diego is safe, simple and quick when performed appropriately.

The technology that drives sclerotherapy has been around for over 150 years, and it is still one of the safest, most successful spider vein removal methods available. A hardening solution (FDA-approved Asclera™ or Sotradecol™ or a glycerin solution) is injected directly into the vein, which causes it to dissolve. The vessel turns into hardened scar tissue over a few weeks and then slowly dissolves over a few months.

A single sclerotherapy session can destroy up to 90% of the injected veins. For the smaller spider veins, final results can be seen within two months while the larger varicose veins typically respond in 3-4 months. Results vary from patient to patient, depending on the severity of the vein issue, the number of injections, and patient overall health.

Sclerotherapy is ideal for spider and varicose veins treatment on virtually any part of the leg and can even be used for the backs of the hands and chest.

The chances of serious side effects are extremely rare, especially in the hands of world-class dermatologists. Once the 15-30 minute procedure is finished, downtime is virtually nonexistent, as most patients go back to their normal day.

The most common side effects reported are mild redness, itching, and bruising. All side effects usually disappear within a week.

While downtime is almost nothing, patients are required to wear compression stockings continuously (even when bathing) during the first week after treatment to facilitate faster and more efficient healing. Depending on the size and extent of veins your doctor may recommend continuing to wear the stockings during the day for another 1-2 weeks.

The number of spider vein treatments depends on the extent of veins. A general guideline is 2-3 sessions to achieve the best results.

Read more about treating unwanted veins with a sclerosing agent, visit WebMD.com.

Sclerotherapy is the ideal treatment for anyone wanting a safe, successful, minimally invasive treatment for unsightly veins. Patients with busy schedules or with an aversion to surgery are often well suited to the simple vein treatment.

However, the best way to know is to schedule a consultation with a board-certified vein specialist.

Don’t let unsightly varicose veins or spider veins adversely impact your life. Now is the time to gain the confidence to show off your clear, smooth legs. To learn more sclerotherapy vein treatment, contact our preeminent vein experts at Venus Center by calling 355682293 or contacting us online to schedule a consultation.
Nishane të Lindur

* kujtese: Rezultatet ndryshojnë nga pacienti në pacient. Rezultatet nuk janë të garantuara.

A keni jetuar me një shenjë apo pigmentim që gjithmonë ka bërë që ju të ndiheni të zënë ngushtë ose mungese vetbesimi? Ngjyrat e verdha, pikat e lindjes dhe pikat port wine janë pigmentime të padëmshme që zakonisht ndodhin në lindje, por në varësi të formës, madhësisë dhe vendndodhjes, këto shenja mund të zvogëlojnë pamjen ose të tërheqin vëmendjen e padëshiruar. dermatologët tanë të certifikuar nga bordi ofrojnë një numër mundësish trajtimi për të hequr me sukses pigmentimet ne lëkure dhe epiderme.

Për të mësuar më shumë rreth zvogëlimit të paraqitjes së pigmentimit të padëshiruar, ju lutemi mos hezitoni të planifikoni një konsultim me dermatologët.

Llojet e nishaneve te lindjes dhe pigmentimet

Nishanet janë parregullsi  në lëkurë që mund të shfaqen kudo në trup. Këto shenja ndahen në dy grupe në bazë të formës së tyre. 

Enët e  gjakut (enët e gjakut) zhvillohen kur enët e gjakut pranë sipërfaqes së lëkurës nuk formohen siç duhet, duke krijuar një rritje të qelizave. Lloji më i zakonshëm i pigmentimeve të enëve të gjakut përfshin:

Njollat ​​Maculare – Shenjat e kuqe të zbehtë që janë të njohura edhe si arna të salmonit, kafshimet e lejlekut. Këto shfaqen më shpesh në qepalla, ball, qafë, hundë, pjesën e pasme të kokës ose buzën e sipërme.

Hemangioma – Pigmentimi sipërfaqësor ose i thellë që mund të shfaqet si një shenjë e kuqe (lulushtrydhe) ose një shenjë kaltëroshe nëse enët e gjakut janë të vendosura më thellë në indet e lëkurës.

Njollat ​​port wine – Njollat ​​e kuqërreme ose ngjyrë kafe që duken si verë  në lëkurë. Këto shenja shfaqen më shpesh në fytyrë, qafë, armë dhe këmbë.

Njolla te Pigmentuara – Formuar nga një mbiprodhim i pigmentimit në lëkurë në lindje ose për shkak të luhatjeve hormonale, të tilla si shtatzënia. Këto shenja janë shpesh ngjyrë kafe, ngjyrë kafe, ose e zezë.

Café au Lait Spots – Ngjyrat e lehta të ngjyrosura me ngjyrë në sipërfaqen e lëkurës që duken sikur kafeja me qumësht te derdhur në lëkurë.

Nishanet – Njohur edhe si Nishanet janë një term i përgjithshëm për një zbardhje ngjyrë kafe, kafe ose zezë në lëkurë që mund të jetë e pranishme në lindje ose të zhvillohet më vonë në jetë. Është e rëndësishme për të monitoruar Nishanet për çdo ndryshim në madhësi, ngjyrë, cilësi dhe ndjesi për të përcaktuar nëse janë bërë kancerogjene apo jo.