Anti-Plakje

Anti-Plakje

Sekrete Per Nje Lekure Te Shendetshme Dhe Per Te Parandaluar Plakjen E Saj Te Parakohshme
 
1. Aplikoni kremin e diellit cdo dite para se te dilni nga shtepia
2. Perdorni kremin e duhur sipas tipit te lekures dhe sipas rekomandimit te mjekut dermatolog
3. Evitoni pirjen e duhanit dhe qendrimin ne temperature ekstreme
4. Beni ne menyre kontrolluar aplikimin e skrabit sidomos pas nje aktiviteti ku keni djersitur apo personat qe kane akne / lekure te ndjeshme pasi mund ti perkeqesoni ato
5. Per bronxature preferohet me mire perdorimi I kremrave me vete nxirje sesa shtreterit per bronxature  pasi  risku per shfaqjen e kancerit te lekures eshte i larte
6. Kontrolloni lekuren here pas here per mundesine e shfaqjes se nje kanceri lekure
7. Pastrojeni me uje te bollshem lekuren ne mengjes dhe ne darke sidomos femrat qe perdorin make-up apo pas cdo aktiviteti fizik
8. Kur thani lekuren pas pastrimin perdoreni peshqirin pa e ferkuar fytyren por thjesht duke e tamponuar ne menyre qe mos shkaktoni irritime te saj.
9. Menaxhoni stresin, pasi cdo situate stresante ndikon ne cilesine e lekures tuaj sidomos pacientet qe vuajne nga probleme dermatologjike.

Dëmtimet e dielit & njolla e dielit

Laksiteti i lëkurës & humbja e volumit

Lëkurë e varur e krahëve

Vijat Fine & Rrudhat

Plakja e lëkurës

Rrigjërimi i qafës

Rrudha të thella

Trajtim I Kombinuar I Kraharorit

Venat e fytyrës

Demtime Nga Dielli & Njolla Nga Dielli

Si ndikon dielli ne demtimin e lekures?

Cilet jane faktoret qe ndikojne ne proceset e demtimit te parakohshem te lekures?

Duke qene se faktore te jashtem dhe te brendshem ndikojne ne demtimin dhe plakjen e parakohshme si; rrezatimi ultraviolet ku rreth 80% e demtimit te lekures  nga faktoret e jashtem thuhet se behet nga ky rrezatim,humbja e indit dhjamor ne lekure,ndryshimet hormonale, ndryshimet gravitacionale, menyra jo e shendetshme e te ushqyerit,menyra e te fjeturit, ekspresioni, stresi, rimodelimi I kockave apo kartilagove me kalimin e moshes,te gjitha keto bejne te nevojshme perdorimin e procedurave te avancuara te dermatologjise kozmetike si dhe perdorimin e protokolleve me ane te kremrave.

Studimet e fundit kane teguar se vitaminat,mineralet dhe antioksidantet e stimulojne lekuren qe te duket me e re dhe e shendetshme.

Tani lekura juaj mund te duket me brilante fale kombinimit te fjales se fundit te shkences.

Me perdorimin e teknikave me te fundit ne dermatologjine kozmetike te avancuar si dhe duke balancuar ushqimin e shendetshem ne arrijme te permiresojme funksionin qelizor ,duke e forcuar lekuren tuaj,duke i permiresuar nivelin e hidratimit,pakesuar pamjen e vijave fine,pakesuar hiperpigmentimin si dhe duke i dhene lekures nje pamje me vitale dhe elastike.

Qelizat nuk reagojne ne procesin e veterregullimit pa nje stimulim.

Prandaj eshte e nevojshme perdorimi i produkteve qe garantojne nje kualitet te larte te pastertise te materialeve dhe sigurise me te larte per biostimulimin qelizor.

Faktoret e rritjes qelizore ,jane proteina te cilat rrezultatin primar e kane ne aktivizimin e shumezimit qelizor dhe/ose diferencimin e tyre,si dhe rregullojne prodhimin e kolagenit,elastines,lamilines etj.

Pedrorimi i produkteve per parandalimin e procesit te plakjes tashme nga studimet e fundit rrezulton qe duhet te fillohet kujdesi qe pas moshes 23 vjec,

Eshte shume i rendesishem perdorimi dhe kujdesi ndaj lekures suaj duke perdorur kremrat ushqyes ato qe kane ne permbajtjen e tyre te pakten SPF 30 -krem mbrojtes ndaj rrezeve te diellit(rekomandimet jane te perdoret gjate gjithe vitit) , serumet me antioksidane ,si dhe mbajtja e nje niveli te larte hidratimi ku ne permbajtjen e tyre te kene acid hialurinik duke siguruar nje permiresim dhe stimulim te proceseve qelizore te lekures tuaj duke i dhene asaj vitalitetin dhe pamjen me te re se mosha qe keni.

Nder teknikat me te avancuara te cilat perdorimi Laserit, Piling kimik, Mikrodermabrazion fraxpeel, mesoroller dhe mesoterapi, PRP.

Ultratinguj është një reduktim joinvaziv i yndyrës, duke ofruar reduktim të dukshëm në perimetrin e belit përmes teknologjisë me ultratinguj.

Me shtimin e ultrazërit në listën e procedurave të reduktimit të yndyrës, Venus Center është në gjendje të ofrojë një mundësi tjetër për pacientët  në mënyrë që të arrihet rezultate optimale.

Në qendrën tonë mjekët tanë dëshirojnë të rrisin trajtimet më të larta cilësore për pacientët e tyre, dhe kështu ata kryejnë më së shumti trajtimet e skulpturës së trupit, duke përfshirë Ultratingullin. Kjo do të thotë që pacientët marrin trajtim nga mjekët aktualë të cilët janë trajnuar në procedurë dhe kanë më shumë përvojë dhe njohuri për të marrë rezultatet më të mira të mundshme.

Elasticiteti Lekures
Lekure E Varur E Kraheve

Shfaqja e lëkurës se varur me pamjen dhe cilësinë e letrës së zhubrosur mund të zhvillohet kudo në trup, megjithëse është më e zakonshme rreth faqeve, syve, qafës, duart, krahët dhe këmbët. Lëkura crepey mund të jetë veçanërisht e mundimshme në krahët.

Është e zakonshme që njerëzit të injorojnë lëkurën në krahët e tyre në vend të fytyrës dhe qafës, por mund të shkaktojë mospërputhje në pamje, pasi fytyra duket më e lezetshme, më e shëndetshme dhe më rinore sesa krahet.

Një shkak i zakonshëm i lëkurës së ngjashme me krepp është prodhimi i reduktuar i kolagjenit dhe elastinës në lëkurë. Këto proteina e mbajnë lëkurën të fortë dhe të butë, por pa to, formon rrudhat dhe gradualisht ne  lëkurës zhvillohen rrudhat si rrjedhoje i ketij procesi te ngadalesuar.

Një shkak tjetër i rrudhave është humbja e lagështisë së lëkurës. njerëzit të  kesaj moshës, prodhojne më pak qeliza të lëkurës, duke çuar në humbjen e lipideve të rëndësishme që ndihmojnë për ta mbajtur lëkurën të lirë nga qelizat e vdekura të lëkurës dhe patogjenë të tjerë.

Humbja e proteinave mbështetëse të lëkurës dhe hidratimi i lëkurës mund të ndodhë si rezultat i plakjes dhe / ose akumulimit të ekspozimit të diellit.

Një shkak tjetër i zakonshëm për lëkurën e krahut të çrregullt është humbja e yndyrës nga lëkura për shkak të plakjes, siç është humbja e konsiderueshme e peshës.

Kjo rezulton në lëkurë më të hollë që është më e ndjeshme ndaj rrudhosjes dhe cilësi të crepey. Trajtimi për lëkurën e rrudhosur e te varura  venus centerofron disa trajtime të dizajnuara për të korrigjuar lëkurën e çrregullt dhe për të ringjallur pamjen e dikujt.

Ato më efektive përmirësojnë përbërjen e lëkurës, si dhe ndihmojnë në rritjen e niveleve të reduktuara të kolagjenit dhe elastinës.

RF adreson Laksicitetin e Lëkurës , radiofrekuenca (RF) për të trajtuar në mënyrë efektive lëkurën e laksuar që ka pamjen dhe cilësinë e letrës së crêpe. RF e dërgon butësisht energjinë  në lëkurë për të stimuluar kolagjenin dhe prodhimin e elastines, i cili ndihmon  ne”heqjen” e lëkurës dhe i jep një pamje më të butë dhe më të qëndrueshme.

THreads lift nje tjeter teknike per stimulim dhe lifting te lekures se kraheve

Vijat Fine & Rrudhat

Teksa plakemi, lëkura jone humbet disa elemente si elasticiteti i saj natyral, ndërsa prodhimi i kolagjenit dhe rigjenerimi i qelizave ngadalësohet.

Kjo çon në linja dhe rrudha, pasi lëkura jonë nuk mund të kthehet prapa nga shprehite tona të përditshme.

Disa nga rrudhat më të zakonshme që shqetësohemi si për meshkujt dhe femrat përfshijnë këmbët e pates  rreth syve, linjat e qeshjes, linjat e merzitjes dhe linjat e buzëve.

Në qendrën Venus, ne i kuptojmë shqetësimet tuaja dhe ofrojmë një gamë të gjerë të lazerave që mund të ndihmojnë në zvogëlimin e linjave(vijave) të holla dhe heqjen e rrudhave.

Me aplikimin e lazerave ,dermatologët tanë të certifikuar nga bordi janë në gjendje të personalizojnë një plan unik të trajtimit të rrudhave për çdo pacient.

Disa prej lazereve që përdorim për të ndihmuar në trajtimin e linjave të fytyrës përfshijnë:

Fraxel CO2

Smooth Beam Candela

Fraxel është një nga emrat kryesorë në trajtimin e lëkurës me lazer, te cilat ndihmojnë ne reduktim të vijave të holla.

 Programoni një Konsult Sot

Tel +355 68 22 93 633/42364399 për më shumë informacion!

Ultratinguj është një reduktim joinvaziv i yndyrës, duke ofruar reduktim të dukshëm në perimetrin e belit përmes teknologjisë me ultratinguj.

Me shtimin e ultrazërit në listën e procedurave të reduktimit të yndyrës, Venus Center është në gjendje të ofrojë një mundësi tjetër për pacientët  në mënyrë që të arrihet rezultate optimale.

Në qendrën tonë mjekët tanë dëshirojnë të rrisin trajtimet më të larta cilësore për pacientët e tyre, dhe kështu ata kryejnë më së shumti trajtimet e skulpturës së trupit, duke përfshirë Ultratingullin. Kjo do të thotë që pacientët marrin trajtim nga mjekët aktualë të cilët janë trajnuar në procedurë dhe kanë më shumë përvojë dhe njohuri për të marrë rezultatet më të mira të mundshme.

PLAKJA E LËKURËS

Njerëzit kanë kërkuar burimin te qenit te  rinj për sa kohë që kemi jetuar ne  në tokë.

Po shkojmë atje – njerëzit jetojnë më gjatë dhe më mirë – por nuk kemi gjetur ende një mënyrë për të ndaluar procesin e plakjes.

Megjithatë, ka mënyra për t’ju bërë të dukeni më të rinj – në fakt, disa metoda anti-plakjeje mund të kërkojnë një dekadë ose më shumë nga pamja juaj.

Dermatologët kozmetikë dhe mjekësor të certifikuar nga bordi e dinë se sa frustruese është kur pamja jote e jashtme nuk përputhet me rininë tënde të brendshme.

Ekspertiza e tyre në trajtimet dhe procedurat anti-plakje është e pakrahasueshme, siç është përkushtimi i tyre për t’ju ndihmuar të arrini qëllimet tuaja dermatologjike dhe të rifitoni pamjen tuaj rinore.

Ndikimi i plakjes në lëkurën tuaj:

Plakja është e ndryshme për secilin prej nesh dhe varet nga shumë faktorë: ekspozimi ndaj diellit ose elementeve të ashpra, lloji dhe frekuenca e kujdesit të lëkurës, graviteti, lëndimi, stresi, gjenetika, dieta, zakonet, pozicioni i gjumit dhe më shumë. Ndërsa asgjë nuk ndalon absolutisht procesin e plakjes, ju mund të ndiqni hapat e caktuar për të ndihmuar në mbajtjen e lëkurës tuaj të butë dhe të freskët.

Edhe atëherë, megjithatë, plakja e lëkurës tuaj do t’i nënshtrohet ndryshimeve që nuk mund t’i pëlqeni, siç janë:

rrudhat Pikat e moshës sagging

Thatësi dhe kruajtje vrazhdësi

Humbja e volumit

Shumë nga këto efekte mund të reduktohen ose të kthehen në mënyrë të konsiderueshme me kujdes dhe trajtim të qëndrueshëm nga një dermatolog i kualifikuar.

Trajtimi i rregullt anti-plakje dhe procedurat e luftimit të rrudhave mund të zbusin shenjat e moshës, duke ju shfaqur të shëndetshëm dhe më të rinj se mosha juaj aktuale.

Dielli dhe lëkura juaj Ekspozimi i diellit është, pa dyshim, kontribuuesi më i madh në problemet e plakjes së lëkurës. Ekspozimi i shpeshtë i zgjatur dëmton fibrat në lëkurën tuaj të quajtur elastin. Dëmi i diellit mund të shkaktojë lëkura sagging, rrudhave, dullness, humbje të vëllimit, dhe faktorë të tjerë të rëndësishëm të plakjes. Vitet në diell gjithashtu mund të shkaktojnë që të zhvilloni pika të moshës, të cilat i ngjajnë freckles të mëdha që zakonisht shfaqen në duart tuaja, krahët, fytyrën, këmbët dhe mbrapa. Ata nuk janë kërcënuese për jetën, por janë të shëmtuar dhe mund t’ju bëjnë vetëdijshëm.

Ju mund të zvogëloni dëmtimin e diellit duke shmangur ekspozimin e zgjatur, si dhe zvogëloni pamjen e dëmtimit me trajtimet me lazer dhe procedurat e tjera kundër plakjes.

Nëse planifikoni të jeni në diell, mbrojeni veten duke mbuluar me rroba të përshtatshme, duke veshur një kapelë të gjerë dhe duke përdorur jo më pak se një spektër të gjerë spërkatës SPF 15. Kanceri i lëkurës.

Besohet se pothuajse gjysma e të gjithë amerikanëve do të zhvillojnë një formë të kancerit të lëkurës deri në moshën 65 vjeç, faji kryesor është ekspozimi i diellit, ndonëse përdredhja e shpeshtë është një bashkëpunëtor.

Për fat të mirë, përparimet në mjekësi dhe teknologji nënkuptojnë se ka shumë mënyra për të trajtuar me sukses kancerin e lëkurës, veçanërisht kur kapet në fillim.

Ultratinguj është një reduktim joinvaziv i yndyrës, duke ofruar reduktim të dukshëm në perimetrin e belit përmes teknologjisë me ultratinguj.

Me shtimin e ultrazërit në listën e procedurave të reduktimit të yndyrës, Venus Center është në gjendje të ofrojë një mundësi tjetër për pacientët  në mënyrë që të arrihet rezultate optimale.

Në qendrën tonë mjekët tanë dëshirojnë të rrisin trajtimet më të larta cilësore për pacientët e tyre, dhe kështu ata kryejnë më së shumti trajtimet e skulpturës së trupit, duke përfshirë Ultratingullin. Kjo do të thotë që pacientët marrin trajtim nga mjekët aktualë të cilët janë trajnuar në procedurë dhe kanë më shumë përvojë dhe njohuri për të marrë rezultatet më të mira të mundshme.

RRIGJËRIMI I QAFËS

Qafa eshte nje nga zonat me delikate e cila na tregon me shpejt shenjat e kalimit te moshes duke paraqitur njolla kafe,pranine e rrudhave apo ulje te elasticitetit duke u varur dhe duke na treguar me te plakur.Metodat e trajtimit ane te ndryshme ne varesi te problemit dhe shkalles se demtimit te lekures se qafes duke filluar nga perdorimi Laserit,Ultrasaund,Radiofrekuence,Fillers,Botox duke i dhene lekures se qafes nje pamje me te re dhe vitale.

Rrudhat E Thella

Laser Për Rrudhat e Thella

Laser Për Rrudhat e Thella

Teksa plakemi, rrudhat tona fillojnë të bëhen gjithnjë e më të thella. Humbja e kolagjenit të kombinuar me përsëritjen e shprehive tona të përditshme, keto faktore si dhe faktore te jashtem krijojne rrudha dhe pala në lëkurën tonë.

Megjithatë, ju keni nevojë qe rrudhat tuaja të trajtohen per ti parandaluar .Ka shumë opsione në dispozicion për të ndihmuar, ne ofrojmë larmi më të gjerë të lazerave apo mbushesve dermal(acid hialurinik), në mënyrë që të përshtasim trajtime specifike dhe unike për çdo pacient.

Shpesh ne kombinojmë një nga  laserët tanë me mbushës të lëkurës dhe injeksione për të siguruar rezultate natyrale dhe sa me te bukur të fytyrës!

Ne jemi në gjendje të përdorim një kombinim të lazerëve FX për një trajtim gjithëpërfshirës të lëkurës që do të synojë jo vetëm rrudhat e thella, por edhe njollat ​​e diellit, parregullsitë e lëkurës dhe tonicitetin.

Trajtim I Kombinuar I Kraharorit

Çfarë i shkakton rrudhat ne gjoks?

Lëkura e hollë dhe delikate në gjoks është e ndjeshme ndaj rrudhosjes sepse humbet lagështi, kolagjenin dhe elastin më shpejt se në zonat e trupit ku lëkura është më e trashë.

Zona e gjoksit (décolletage) është gjithashtu e ekspozuar ndaj diellit më shpesh se zonat e tjera, të cilat mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të rrudhave dhe lirimin e lëkurës,varje.

Por kjo nuk është e gjitha; zakonet e tjera gjithashtu kontribuojnë në rrudhat gjoks, duke përfshirë:

Hidratim i pamjaftueshëm

Ekspozimi ndaj diellit

Recipetat jo mbështetëse dhe jo të përshtatshme

Fjetja në anë 

Perdorimi fillersave,botoxit dhe fijeve jane opsione te kombinimit me te shpejta te kombinuata dhe me rf.

Spaider & Vena Varikoze

Shumë njerëz besojnë se venat si merimangës zhvillohen si pasojë e plakjes. Ndërsa është e vërtetë se plakja është një faktor në zhvillimin e këtyre venave të shëmtuara, gjenetika është gjithashtu një faktor kyç.

Spider dhe venat varikoze janë konsideruar si të padëshirueshme kozmetikisht sepse ato janë të shëmtuara dhe të shkaktojnë një pamje jo të shëndetshme.

Edhe pse venat merimangë dhe VV  janë lloje të ndryshme të kushteve të venave, ato kanë ngjashmëri.

Gjenetike

Ndryshimet hormonale

Trauma ose lëndime

Rritje intesitetit  te diellit

Trashje lekures

Kirurgji të mëparshme të venave

Profesionet që kërkojnë periudha të gjata të qëndrimit, duke përfshirë shitjet me pakicë, shoqëruesit e linjave ajrore, mësimdhënien ose infermierinë, janë gjithashtu te prekr nga faktorë të zakonshëm në formimin e venave spider ose varikoze.

Vena të mëdha mund të formohen në fytyrë, por zakonisht zhvillohen në këmbë, duart dhe gjoks. Shpesh janë të fryrë dhe duken të ngritura në sipërfaqen e lëkurës, ndërsa gjarpëron vetëm nën sipërfaqe.

Ata fryhen si rezultat i një vlere anormale brenda venës, duke përmbysur rrjedhën e gjakut dhe duke rritur presionin brenda saj, duke çuar në zhvillimin e venave të reja në drejtim të rrymës.

 
 
 
Venat E Fytyres

Është vlerësuar se 7 nga 10 gra dhe 3 nga 10 burra do të formojnë venat e dukshme të fytyrës gjatë jetës se tyre.Ka dallime midis llojeve të venave të dukshme që mund të formohen në fytyrë dhe dermatologët tanë e marrin këtë parasysh gjatë përcaktimit të një plani të trajtimit.

Ne kemi teknologjinë më të avancuar në dispozicion të sigurt dhe te efektshme per te pakesuar venat ne fytyre.

Cfare jane venat ne fytyre?
Jane ene te vogle gjaku te zgjeruara,si rrjedhoje e mureve te dobeta te gjakut.Kur jane te kuqe quhen teleangiektazi dhe kur jane ngjyre blu njihen si vena retikulare.

Venat merimangë janë në përgjithësi venat më të vogla që shpesh formohen në faqe, hundë dhe mjeker. Vene retikulare janë më të mëdha,shpesh të shfaqura në zonen temporale dhe balli.

Venat ne fytyrës formohen në mënyrë tipike tek njerëzit me lëkurë të celet dhe bëhen më të zakonshme kur njerëzit kalojne në moshë, shpesh për shkak të ekspozimit të tepërt të diellit, marrjes së alkoolit ose arsyeve gjenetike.

Ultratinguj është një reduktim joinvaziv i yndyrës, duke ofruar reduktim të dukshëm në perimetrin e belit përmes teknologjisë me ultratinguj.

Me shtimin e ultrazërit në listën e procedurave të reduktimit të yndyrës, Venus Center është në gjendje të ofrojë një mundësi tjetër për pacientët  në mënyrë që të arrihet rezultate optimale.

Në qendrën tonë mjekët tanë dëshirojnë të rrisin trajtimet më të larta cilësore për pacientët e tyre, dhe kështu ata kryejnë më së shumti trajtimet e skulpturës së trupit, duke përfshirë Ultratingullin. Kjo do të thotë që pacientët marrin trajtim nga mjekët aktualë të cilët janë trajnuar në procedurë dhe kanë më shumë përvojë dhe njohuri për të marrë rezultatet më të mira të mundshme.

Nishane të Lindur

* kujtese: Rezultatet ndryshojnë nga pacienti në pacient. Rezultatet nuk janë të garantuara.

A keni jetuar me një shenjë apo pigmentim që gjithmonë ka bërë që ju të ndiheni të zënë ngushtë ose mungese vetbesimi? Ngjyrat e verdha, pikat e lindjes dhe pikat port wine janë pigmentime të padëmshme që zakonisht ndodhin në lindje, por në varësi të formës, madhësisë dhe vendndodhjes, këto shenja mund të zvogëlojnë pamjen ose të tërheqin vëmendjen e padëshiruar. dermatologët tanë të certifikuar nga bordi ofrojnë një numër mundësish trajtimi për të hequr me sukses pigmentimet ne lëkure dhe epiderme.

Për të mësuar më shumë rreth zvogëlimit të paraqitjes së pigmentimit të padëshiruar, ju lutemi mos hezitoni të planifikoni një konsultim me dermatologët.

Llojet e nishaneve te lindjes dhe pigmentimet

Nishanet janë parregullsi  në lëkurë që mund të shfaqen kudo në trup. Këto shenja ndahen në dy grupe në bazë të formës së tyre. 

Enët e  gjakut (enët e gjakut) zhvillohen kur enët e gjakut pranë sipërfaqes së lëkurës nuk formohen siç duhet, duke krijuar një rritje të qelizave. Lloji më i zakonshëm i pigmentimeve të enëve të gjakut përfshin:

Njollat ​​Maculare – Shenjat e kuqe të zbehtë që janë të njohura edhe si arna të salmonit, kafshimet e lejlekut. Këto shfaqen më shpesh në qepalla, ball, qafë, hundë, pjesën e pasme të kokës ose buzën e sipërme.

Hemangioma – Pigmentimi sipërfaqësor ose i thellë që mund të shfaqet si një shenjë e kuqe (lulushtrydhe) ose një shenjë kaltëroshe nëse enët e gjakut janë të vendosura më thellë në indet e lëkurës.

Njollat ​​port wine – Njollat ​​e kuqërreme ose ngjyrë kafe që duken si verë  në lëkurë. Këto shenja shfaqen më shpesh në fytyrë, qafë, armë dhe këmbë.

Njolla te Pigmentuara – Formuar nga një mbiprodhim i pigmentimit në lëkurë në lindje ose për shkak të luhatjeve hormonale, të tilla si shtatzënia. Këto shenja janë shpesh ngjyrë kafe, ngjyrë kafe, ose e zezë.

Café au Lait Spots – Ngjyrat e lehta të ngjyrosura me ngjyrë në sipërfaqen e lëkurës që duken sikur kafeja me qumësht te derdhur në lëkurë.

Nishanet – Njohur edhe si Nishanet janë një term i përgjithshëm për një zbardhje ngjyrë kafe, kafe ose zezë në lëkurë që mund të jetë e pranishme në lindje ose të zhvillohet më vonë në jetë. Është e rëndësishme për të monitoruar Nishanet për çdo ndryshim në madhësi, ngjyrë, cilësi dhe ndjesi për të përcaktuar nëse janë bërë kancerogjene apo jo.