Sëmundjet dermatologjike

Sëmundjet dermatologjike

 • Home
 • -
 • Sëmundjet dermatologjike

Akne & Cikatrice

Cryosurgery

Dermatiti Atopik

Dermatiti Seborheik

Infeksionet Mykotike

Kanceri i lëkurës

Nishane të Lindur

Rënia e Flokëve

Patologjia e thonjve

Akne & Cikatrice

Si te trajtojme Aknet? Po shenjat e akneve? Keshilla praktike

Aknet jane nje problem shume I madh sidomos I moshes se adoleshences ku rreth 89 %  e tyre kane akne.Por si ti japim nje zgjidhje me te mire ketij problemi qe eshte folur e vazhdon te flitet per vite me radhe?

Mosha qe fillojne aknet jane kryesisht 10-17 vjec ne femrat dhe 13-19 vjec ne meshkujt.Disa nga faktoret te cilet e nxisin acarimin e aknes jane:

1) Faktoret endokrine

2) Faktore Genetike

3) Faktoret emocional

4) Dieta jo e balancuar-rezistenca insulinike

5)Produkte kozmetike jo te pershtatshme

Okluzioni apo presioni ne lekure(qofte dhe perdorimi I telefonave  e quajtur akne mekanika) dhe duhet konsideruar ne cdo pacient

Akne nuk eshte shkaktuar nga cokollatat apo cdo lloj ushqimi. Aknet jane nje problem multifaktorial ku ndikojne si faktore te brendshem ashtu dhe te jashtem. Mekanizmi I formimit te akneve perfshin disa mekanizma si:

* Keratinizimin anormal dhe nderveprimin midis hormoneve (androgen) dhe bakterieve (propioni bacterium acne)ne njesine pilo-sebace(te qimes dhe yndyres).

* Format e akneve jane te ndryshme duke filluar nga ato jo inflamatore ku kemi komedonet (pikat e zeza) dhe pikat e bardha.

* Akne inflamatore ku futen dhe format ku shihni pucrat e kuqe dhe ato me qelb(papulo-pustuloze),forma nodulo-cystike,akne konglobata ,fulminans,ku nese ju nuk jeni te kujdesshem dhe nuk I mjekoni ne kohe atehere mundesia e cikatriceve eshte me e madhe dhe lekura juaj do duket me ngritje dhe ulje  si dhe pigmentime.

Eshte shume e  rendesishme bashkepunimi me mjekun dermatolog ne menyre qe te merrni mjekimet qe ne fazat fillestare.Shume shpesh degjojme nga prinderit qe jane thjesht pucrat e moshes dhe do ikin dhe skan nevoje per ti trajtuar,por duke pare qe akne eshte nje problem shume faktorial eshte pothuaj e pamundur te largohen te gjitha keto problem pa e trajtuar dhe treguar kujdesin e nevojshem.

Menyre korrekte per te lare fytyren

Shume njerez kane frike te lajne fytyren  pasi kane frike se mos largojne filmin hydro-lipidik ,por duke ditur qe ne nje lekure te yndyrshme sekrecioni I sebumit eshte I ruajtur dhe nuk duhet te shqetesohen nese heqin yndyren lehte. Duke qene se zona T eshte dhe vendi I lokalizmit me te madh te gjendrave te yndyres eshte mjaft e rendesishme pastrimi I kesaj zone.Lajeni mire lekuren duke perdorur nje xhel apo sapun me baze argjile apo squfur.

Mos I shtrydhni pucrrat

Ne fakt nese prisni per 2-3 jave do shihni qe pucrat do permiresohen,eshte me lehte te mjekosh nje pucer sesa nje shenje qe le pucrra nese ju e shtrydhni ate.

Mos beni avull

Nese shihni qe keni pucra ne fazen inflamatore, panvaresisht sidomos vajzat jane te prirura  per te pastruar pikat e zeza duhet te kene parasysh qe I nxehti I avullit nuk I ben mire e irriton lekuren,shton eritemen(,skuqjen)pranadja lekura juaj do te perkeqesohet duke nxitur sekretimin e yndyres  dhe formimin e akneve me lehte.

Perdorni produktet e pershtatshme per lekuren tuaj,nese produktet kozmetike nuk zgjidhen me kujdes atehere atom und te sherbejne sin je factor nxites I formimit te akneve.

Kini kujdes produktet me faktor mbrojtes ndaj diellit.Ne format inflamatore te akneve mundesia e pigmentimit apo cikatriceve eshte me e madhe ,keshtu nese ju doni qe te shmangni problemet e pigmentimit dhe lekura juaj te duket me njolla duhet qe te perdorni keto kremra.

Shmangni floket qe bien mbi ball dhe produktet kozmetike kur hidhni ne to pasi spry I flokeve ndikon negativisht ne mbylljen e poreve te akneve.Pra shmangni mjetet te cilat mund te shkaktojne nje mbivendosje infeksioni.

Eshte shume e rendesishme mjekimi I aknes duke patur si qellim heqjen e qelizave te cilat bllokojne hyrjen per ne njesine pilo-sebace pra drenazhimi pilar dhe trajtimi I infeksioneve  me  perdorimin e  antibiotikeve te pershtatshem.Per format e lehta mund te perdorni nje gel me benzyl-peroksid ,erytromicine,apo retinoid lokal dhe permiresimet vijne per nje periudhe 2-5 muaj.Duhet te kihet parasysh  qe aknet kerkojne nje kohe te vazhdushme trajtimi dhe mbajtje ne kontroll.Ne format me te avancuara perdoren terapite e kombinuara si dhe protokolle te cilat zgjasin disa muaj.

Trajtimi i shenjave te akneve eshte i nje rendesie te madhe ,disa nga teknikat e fundit jane trajtimi me laser, dermaroller, filler, piling kimik, dermabrasion, plasma etj.

Cryosurgery

Cryosurgery është një lloj kirurgjie që përfshin përdorimin e lengut te ftohtë ekstrem për të shkatërruar indet anormale, të tilla si tumoret.

Kirurgjia më shpesh përfshin përdorimin e azotit të lëngshëm, edhe pse dioksidi i karbonit dhe argoni mund të përdoren gjithashtu. Kur azoti i lëngët ka një temperaturë midis -346 dhe -320 ° F, menjëherë ngrihet pothuajse çdo gjë që është në kontakt me të.

Në rastin e indeve njerëzore, ajo mund të vrasë dhe të shkatërrojë qelizat pas kontaktit.

Kjo është e rëndësishme kur qelizat që dëshironi të vrisni janë kancerogjene.

Cryosurgery është përdorur zakonisht për tumoret ose lezionet prekanceroze te gjetur në lëkurën tuaj. Megjithatë, disa tumore brenda trupit mund të trajtohen gjithashtu në këtë mënyrë.

Përparimet në teknologjinë e cryosurgery kanë zvogëluar në mënyrë dramatike efektet anësore afatgjata të shoqëruara me trajtimin. Nevojiten më shumë studime mbi efektet anësore afatgjata dhe efektivitetin e cryosurgery. Cryosurgery, i quajtur edhe cryotherapy, është e ngjashme me teknikën e përdorur kur mjekët ngrijnë lythat duke përdorur trajte të lëngshne të azotit. Dhimbja nga krioterapia mund të zgjasë deri në 3 ditë.

Shërimi është përgjithësisht i shpejtë (7 deri në 14 ditë) me dhëmbje pak ose aspak. Brenda disa orësh pas trajtimit, mund të formohet një flluskë. Kryokirurgjia kryhet më shpesh për të trajtuar kanceret ose lezionet precancerous në lëkurë. Sidoqoftë, ajo përdoret në disa organe të brendshme, siç është mëlçia, kur sëmundjet dhe problemet e tjera e bëjnë kirurgjinë konvencionale të vështirë ose të rrezikshme.

Flluska atëherë formon një kore dhe zakonisht bie brenda 2 deri në 4 javë. Ju do të ndjeni disa goditje ose djegie për disa minuta në vendin ku ne aplikojmë azotit të lëngshëm. Kjo zonë e lëkurës tuaj mund të vazhdojë të jetë e butë për disa ditë pas trajtimit.

Cilat janë efektet anësore të krioterapisë?

Ndërkohë që krioterapia mund të zvogëlojë acarimin e padëshiruar të nervit, nganjëherë mund të lërë indin e prekur me ndjesi të pazakontë, të tilla si mpirje ose ndjesi shpimi, ose me skuqje dhe acarim të lëkurës. Këto efekte janë përgjithësisht të përkohshme.

Efektet anësore të mundshme përfshijnë gjakderdhje, formimin e flluskës, dhimbjen e kokës, humbjen e flokëve dhe hipopigmentimin, por rrallëherë dhëmbëza. Lezione të lëkurës shpesh mund të trajtohen në një sesion të vetëm, edhe pse disa kërkojnë disa trajtime.

Cryosurgery është përdorur për të trajtuar lezione të lëkurës për rreth 100 vjet.

Dermatiti Atopik

Kjo është një sëmundje e zakonshme e lëkurës tek fëmijët. Është kaq e zakonshme sa që njerëzit i kanë dhënë disa emra:

Ekzemë (shumica e njerëzve qe përdorin)

pezmatim i lëkurës

Ekzema atopike (a-top-ic)

Dermatit atopik

Për të shmangur konfuzionin, do të përdorim termin mjekësor dermatit atopik.

Fëmijët shpesh shfaqin dermatit atopik (AD) gjatë vitit të parë të jetës. Nëse një fëmijë shfaq AD gjatë kësaj kohe, sipërfaqe te thata dhe me luspa paraqiten në lëkurë. Këto zona shpesh shfaqen në kokë, ball dhe fytyrë. Këto shfaqe janë shumë të zakonshme në faqe.

Pa marrë parasysh se ku duket, AD shpesh është shumë i bezdisshem me pranine e kruajtjes. Foshnjat mund të fshijnë lëkurën e tyre kundër shtratit ose qilima për të lehtësuar kruarjen.

Tek  fëmijët e të gjitha moshave, kruarja mund të jetë aq intensive saqe një fëmijë nuk mund të flejë. Kruarja mund të çojë në një infeksion të lëkurës.

 Sepse dermatiti atopik mund të zgjasë ne kohe, është e rëndësishme të mësosh se si të kujdesesh për lëkurën. Trajtimi dhe kujdesi i mirë i lëkurës mund të lehtësojë shumë sikletin. Dermatit atopik (AD) duket ndryshe në foshnja, fëmijë dhe të rritur

AD mund të fillojë herët. Një fëmijë mund të jetë 2 ose 3 muajshe kur fillon AD. Kur AD fillon herët, shpesh shkakton:Një skuqje që duket papritur dhe:e bën lëkurën të thatë, me luspa dhe qe kruhet.format e kokës dhe fytyrës, veçanërisht në faqe (mund të shfaqen në zona të tjera të trupit).

mund të krijoj flluska, pastaj të rrjedh dhe të caj lëngun.

shkakton kruarje që mund të vijnë dhe të shkojnë.

Fërkim kundër shtratit, qilima dhe gjëra të tjera në mënyrë që të qetsohet kruarja.

Veshtiresi gjumi dhe parehati

Infeksionet e lëkurës, të zakonshme për shkak të fërkimit dhe kruajtjes.

Prindërit shpesh shqetësohen se foshnjat e tyre qe po shfaqin AD në zonën e pelenës. Një foshnje rrallë shfaq AD në zonën e tij të pelenës. Lëkura mbetet shumë e lagur për AD.

Dermatiti Seborheik

Kjo është një sëmundje shumë e zakonshme që shkakton një skuqje të lëkurës. Lëkura ka tendencë të ketë një:

Ngjyre  te kuqërremtë.

Pamja e fryrë dhe e yndyrshme.

Luspezim/kruste të bardhë ose të verdhë në sipërfaqe.

Një ose më shumë nga këto skuqje mund të shfaqen në trup. Ndonjëherë, zona e lëkurës së prekur kruhet.

Ne koke.Shumë foshnja shfaqin korre tek koka. Ky është një lloj dermatiti seborrheik (seb-uh-ree-ick dur-muh-tahy-tis) që zhvillohet në foshnja. Lëkura, njollat ​​e yndyrshme, formohen në kokën e foshnjës. Flokët mund të bëhen të trashe dhe të çrregullta, por është i parrezikshëm. Cradle cap zakonisht kalon brenda pak muajsh. 

Bebet shfaqin edhe pezmatim te lëkurës  në zonën  seborheike. Në zonën e pelenës, skuqja shpesh ne menyre  te gabuar merret  për dermatit kontakti.

Pa marrë parasysh se ku formohet dermatiti seborrheik, ajo tenton të zhduket përgjithmonë ndërmjet 6 muaj dhe 1 vit.Dermatiti seborrheik ka raste kurmbulon pjesën më të madhe të trupit me zona të kuqe, me luspa.

Studiuesit po vazhdojnë të studiojnë se çfarë e shkakton kete sëmundje te zakonshme te lëkurës. Nga ajo që kanë mësuar, duket se shkaku është kompleks. Shumë faktorë duket se punojnë së bashku për të shkaktuar dermatit seborrheike. Këta faktorë mund të përfshijnë maja që normalisht jeton në lëkurën tonë, gjenet tona, që jetojnë në një klimë të ftohtë dhe të thatë, stresi, dhe shëndetin e përgjithshëm të një personi.

Duke studiuar dermatitin seborrheik, studiuesit kanë mësuar si më poshtë:

Nuk është shkaktuar nga higjiena e varfër personale.

Nuk është alergji.

Nuk e dëmton trupin.

Gjithashtu, nëse nevojitet trajtim apo jo, një dermatolog mund të përshkruajë një ilaç që mund të aplikohet në lëkurën e fëmijës .

Adoleshentët dhe të rriturit (koka dhe pjesa tjetër e trupit): Pas foshnjërisë, dermatiti seborrheik zakonisht nuk iken pa trajtim. Për rezultatet më të mira, një dermatolog do të marrë parasysh shumë faktorë përpara se të krijojë një plan trajtimi. Trajtimi mund të përfshijë:

Shampo zbokthi për të aplikuar në lëkurë për periudha të shkurtra kohore.

Krem për riparimin e barrierave.

I porsalinduri: Dermatiti Seborrheic shpesh zhduket plotësisht nga 6 muaj deri në 1 vjeç. Mund të kthehet kur fëmija arrin pubertetin.

Adoleshentet ose i rrituri: Disa njerëz e shohin dermatitin seborrheik si zgjidhje pa trajtim.Shpesh, dermatiti seborrheik zgjat me vite. Ajo ka tendencë të qartë dhe shpërthen pa paralajmërim. Trajtimi shpesh është i nevojshëm për ta kontrolluar atë.

Ekzema

Vereni se duart tuaja jane te thata, me luspezime dhe të dhimbshme ,atehere keto jane shenja qe ju orienton se ju keni  ekzeme te duarve .Lëkura në duart tuaja eshte e thate, e trashe dhe me luspa? A keni çarje të thella dhe të dhimbshme në duart tuaja që lengezojne? Ju mund të keni më shumë se lëkurë të thatë. Ekzema e dorës mund të jetë fajtori.

Ekzema e duarve  mund të paraqese këto shenja:

 • Lëkura e thatë, e çarë (shpesh shenjë e parë)
 • Njolla te lëkurës së kuqe (ose ngjyrë kafe të errët) të irrituar
 • Lëkurës me luspa dhe e  përflakur që mund të kruhet
 • Djegia si  ndjesi
 • Vezikul, kruarje
 • Çarje të thella dhe të dhimbshme

 

Lëkura mund te paraqese gjakderdhje te lehta ose carje,kruste (korre), qelb, dhe dhimbje.

Për shkak se shpesh duket si një lëkurë e thatë, ekzema e dorës lehtë mund diagnostikohet ne menyre te gabuar për lëkurën e thatë. Ndryshe nga lëkura e thatë, ju keni nevojë për më shumë se një  zbutes të mirë për të permiresuar  ekzemën e dorës.zgjidhja,kërkon gjetjen e shkakut.Trajtimi efektiv fillon me gjetjen e shkakut. Çdo gjë që irriton lëkurën tuaj mund të shkaktojë ekzemë në dorë. Edhe diçka e padëmshme si uji mund të irritojë lëkurën tuaj nëse shpesh keni duart e lagura. Shumë njerëz që shpesh kanë duart e lagura gjatë gjithë ditës, si infermieret, stilistët e flokëve dhe hidrauliket mund te jene te predispozuar  per ekzemë te duarve .

Puna me kimikate si  detergjentë ose çimento gjithashtu rrit rrezikun. Ekzema e dorës është e zakonshme tek punëtorët të ndërtimit dhe makinistëve.Ekzema e dorës mund të shkaktohet gjithashtu nga një reaksion alergjik. Disa punonjës të kujdesit shëndetësor shfaqin ekzema të dorës nga veshja e dorezave me latex. 

Ju gjithashtu keni një rrezik më të lartë të zhvillimit të ekzemës së dorës në qoftë se keni pasur dermatit atopik (shpesh të quajtur ekzemë) tek fëmijët.Për shkak se ka kaq shumë alergen mund të shkaktojnë ekzemë në dorë, gjetja e shkakut mund të jetë e ndërlikuar. Deri sa të gjeni shkakun dhe ta shmangni atë, ekzema e dorës mund të përkeqësohet.

Trajtimi përfshin shmangien e shkakut kur ju beni nje lidhje me te.

Kur të shihni një dermatolog?

Nëse keni duart shumë të thata, të dhimbshme dhe duke përdorur hidratant gjithë ditën nuk arrin të sjellë lehtësim te gjendjes , ju mund të keni ekzemë duarve. Pa trajtim dhe masa parandaluese, ekzema e dorës tenton të përkeqësohet.Nje mjekim i duhur dhe ndjekje nga mjeku dermatolog do ju ofroje zgjidhjen me te mire te problemit.

Hiperhidroza

Hyperhidrosis apo djersitja e shtuar nga se shkaktohet?

Si ti japim nje zgjdhje ketij problemi  kaq shqetesues?

Djersitja ne menyre te dukshme pakeson kualitetin e jetes se nje individi ,si rrjedhoje e problemit qe shkakton ne pune apo jeten private.Keto perfshijne  dhe  ere jo te kendshme te trupit,

Nje ngacmim emocional,nje frike nje ethe,apo nje gezim mund te nxisi nje djersitje ne duart tuaja,ne sqtulla dhe ju ndiheni keq dhe te bezdisur.Nje nga format primare te hiperhidroses njihet ndryshe dhe Hiperhidrose emocionale,  eshte vene re  nje prevalence  rreth 2.8%  ne USA apo 7.8 milion individe.Rreth gjysma e kesaj populate kane djersitje ne sqetull dhe vetem rreth 38% e ketyre individeve konsultohen per kete problem me mjekun.

Gjendrat ekrine apo apokrine  te djerses kane strukture komplet te ndryshme ,mekanizma te sekretimit ,funksionit dhe shperndarjes.Asnje organizem tjeter nuk ka nje mekanizem kaq mire te adaptimit  per kontrollimin e temperatures dhe mbajtjen e lekures se hidratuar .

Gjendrat ekrine ndodhen rreth 600/cm2 ne palmat e duarve,shputa dhe ne ball ,pra nje perqendrim me te madh ne keto zona ,kurse ne te ndejtura rreth 60/cm2.Numri total I ketyre gjendrave shkon nga 2-4 milion.Nen kushte maximale psh trupi I njeriut sekreton 3 liter/3 ore dhe 10 l/dite te gjendrave ekrine.Djersa nga keto gjendra eshte e paster,nuk vjene ere.Keto gjendra jane te vecanta dhe nuk kane lidhje me folikulin e flokut , jane ne formen e nje spiraleje te vogel kur dalin ne siperfaqen e lekures.Sot djersitja e duarve dhe shputave nuk te ofron avantazh.Po ashtu dhe djersitja ne sqetull e cila gjithashtu lehteson shperndarjen e feromoneve.Alkoli dhe nje numer medikamentesh sekretohen ne djerse.Nxehtesia,stresi emocional stimulon sekretimin ekrin permes disa mekanizmave  sympatik ku nxiten fibrat sudomotore.

Gjendrat apokrine zhvillohen qe ne jeten embrionale rreth muajit te 4 te jetes fetale.Ne embrion ato jane prezente ne gjithe siperfaqen e trupit kurse pas lindjes ato zhduken.Me vone ato jane gjendur ne sqetull,ne regjionin anogenital,umbilikal dhe ne papilat e gjoksit.Ndryshimet hormonale ne pubertet stimulojne keto gjendra te cilat rriten ne numer dhe punojne ne menyre me aktive. Keto gjendra derdjen dhe boshatisen ne  flokun terminal.Nepermjet stimulimit keto gjendra prodhojne nje fluid opak,viskoz,I verdhe ne te bardhe I cili me ane te disa mekanizmave shtyhet deri ne siperfaqen e lekures.Materiali  eshte steril dhe pa ere,por dekompozimi bakterial ne siperfaqe  te lekures  ben qe penetroje dhe trupi te leshoje nje ere .Keto gjendra nuk kane nje funksion te qarte tek humanet por tek kafshet eshte pare qe gjendrat apokrine permbajne feromone te fuqishme dhe sinjale te tjera kimike  te cilat u cojne mesazhe antareve te njejte te nje lloji.Nje perdorim tipik I feromoneve eshte dhe terheqja seksuale  dhe kufijte territorialNuhatja psh nga aroma ben qe nena te njohi femijen e vet dhe e kunderta.

Hiperhidroza – I referohet nje funksioni te shtuar apo tepruar te gjendrave ekrine  duke cuar ne nje sasi te papershtatshme te djersitjes.Duhet dalluar nese kjo lloj djersitje eshte primare apo me origjine te panjohur apo dytesore si rrjedhoje e disa semundjeve qe kane lidhje me djersitjen.Ne studime klinike nese nje njeri ne gjendje te qete djersin me teper se 20mg/minute ne palmat e duarve dhe ne sqetull me teper se 50 mg/min  atehere ajo quhet jonormale .Kjo lloj djersitje zakonish fillon ne pubertet por mund te filloje dhe me pare.Problemi permiresohet me kalimin e kohes dhe zakonisht ne moshen e mesme vjen duke u pakesuar deri ne moshat e vjetra.

Mjekimi lokal:

Kriprat e Aluminiumit, jane efektive si antiperspirant lokal,e cila vepron me mire ne sqetull.Ndersa koncentrime te ulta ndodhen ne te gjithe antiperspirantet ,tek ata qe djersijne duhen perqendrime me te larta.Solucione standarte si Drysol (20% sol)mund ti gjeni por me formulime me baze ujore apo alkoli,Duke qene se alkoli avullon me shpejt por eshte me irritus 10% eshte e vlefshme si perqendrim.

Iontoforeza – nje korent I dobet  perdoret direkt ne nje banje me uje I cili eshte nje trajtim I zgjedhur  per duart dhe kembet Keto zona jane dhe te veshtira per tu trjatuar me antiperspirant .Qe prej vitit 1968 e pershkruar  nga Levit eshte provuar qe eshte nje trajtim I sigurt dhe efektiv.

Botox-Eshte trajtimi me efektiv dhe me I perdorshmi per te gjitha format e hiperhidrozes se lokalizuar. Injektimi I Botoksit frenon prodhimin e Acetil kolines per nje periudhe disa mujore.Evidencat e mara nga trajtimi me Botoks kane treguar nje efektivitet dhe sadisfaksion te pacienteve .Disavantazhi eshte se duhen perdorur per rreth 6 muaj per palmat dhe shputat dhe  rreth 6-12 muaj per sqetullat.Injeksionet ne sqetull jane te thjeshta dhe qe tolerohen mire dhe persa u perket dhimbjes .

Trajtimi Kirurjgikal – Heqja e gjendrave te djerses ne sqetul  kryesisht ,duke percaktuar si dhe ne rastin e injektimit me botox me pare behet testi me starch-jodin  dhe percaktohet zona ku djersin me teper duke bere nje heqje eliptikale.Rrisku I kirurgjise ehste infektimi apo vonesa ne sherimin  pelages.Persa u perket rrezultateve  ato jane te krahasushme me botoksin por ekziston dhe rreziku I nje anhidroze si rrejdhoje e nje denervimi qe behet nga heqja.

Hemangioma

Hemangioma është një shenjë e kuqe e ndezur që shfaqet në lindje ose në javën e parë ose të dytë të jetës. Përbëhet nga enë gjaku normale por të shtuara në numër, nën lëkurë.

Hemangioma mund të shfaqet kudo në trup, por më shpesh shfaqet në fytyrë, kokë (scalp), krahëror apo shpinë. Trajtimi I hemangiomave tek bebet zakonisht nuk është i nevojshem pasi ato zbehen me kalimin e kohës. Një fëmijë që në lindje ka vuajtur nga kjo gjendje në moshën 10 vjecare mund të ketë vetëm gjurma të saj. Mund të kërkohet trajtim vetëm në rastet kur hemangioma jep probleme me shikimin, frymëmarrjen apo funksione të tjera.

IMPETIGO

Impetigo (im-peh-tie-go) është një infeksion i zakonshëm i lëkurës, veçanërisht tek fëmijët. Është gjithashtu shumë ngjitëse.

Shumica e njerëzve marrin impetigo përmes kontaktit lëkurë më lëkurë me dikë që e ka atë. Fëmijët dhe atletët si mundësit dhe lojtarët e futbollit shpesh e kuptojnë këtë.

Është gjithashtu e mundur ta merrni atë duke përdorur diçka të infektuar me bakteret që shkaktojnë impetigo. Mund ta merrni nga një peshqir i infektuar ose pajisje sportive. Veshja e veshjeve të infektuara është një mënyrë tjetër për të marrë impetigo.

Stafioku dhe streptoku shkaktojnë shumicën e rasteve të impetigos. Këto baktere shkaktojnë impetigo duke u futur në trup. Ato mund të futen përmes një prerjeje, gërvishtjeje që mezi thyen lëkurën ose pickimin e insekteve. Një skuqje, plagë ose djegie gjithashtu ofron një pikë të shkëlqyer hyrjeje për bakteret.

Një fëmijë mund të marrë impetigo duke kruar ekzemën me kruarje ose linë e dhenve. Gërvishtja thyen lëkurën, duke e bërë të lehtë që bakteret të hyjnë brenda.

Ndonjëherë impetigo zhvillohet në lëkurë të pandërprerë.

Ndërsa shumë ngjitëse, impetigo është rrallë serioze. Shpesh pastrohet vetvetiu brenda disa javësh.

Sidoqoftë, rekomandohet trajtimi. Duke e trajtuar atë, ju reduktoni rrezikun e zhvillimit të komplikimeve. Pa trajtim, infeksioni mund të shkaktojë shfaqjen e plagëve ose flluskave të reja për disa javë. Infeksioni mund të shkojë edhe më thellë në lëkurë. Kjo mund të jetë serioze.

Trajtimi gjithashtu zvogëlon rrezikun e përhapjes së impetigos tek të tjerët.

Ky është lloji më i zakonshëm. Ai kalon nëpër këto faza:

 • Fillon me një ose më shumë plagë, të cilat shpesh kruhen.
 • Plagët shpërthejnë shpejt dhe lëkura mund të jetë e kuqe ose e papërpunuar aty ku plagët janë hapur.
 • Gjëndrat pranë plagëve mund të ndjehen të fryra.
 • Formohen kore, zakonisht me ngjyrë mjalti.
 • Lëkura shërohet pa dhëmbëza, përveç nëse gërvishtja pret thellë në lëkurë.

Infeksioni mund të përhapet në zona të tjera të trupit, ku do të shihni që ky proces të fillojë përsëri. Kjo është një arsye pse trajtimi është kaq i rëndësishëm.

Ky lloj shkakton flluska të mbushura me lëngje, por pa skuqje në lëkurën përreth. Kur një person ka impetigo bulloze, do ta shihni atë të përparojë si më poshtë:

 • Shfaqen flluska që përmbajnë një lëng të turbullt ose të verdhë.
 • Flluskat bëhen të çaluara dhe transparente dhe më pas hapen.
 • Plagët kore formohen aty ku fshikëzat janë hapur.
 • Lëkura tenton të shërohet pa dhëmbëza.

Fëmijët e moshës 2 deri në 5 vjeç kanë më shumë gjasa të marrin këtë infeksion jashtëzakonisht ngjitës të lëkurës.

Gjithkush, megjithatë, mund të marrë impetigo. Fëmijët më të rritur dhe të rriturit e marrin atë. Të rriturit shpesh kapin impetigo nga një fëmijë i infektuar.

Disa atletë kanë një rrezik më të lartë për ta kapur atë. Për shkak të kontaktit lëkurë me lëkurë në sporte si mundja dhe futbolli, këta atletë shpesh marrin impetigo. Bakteret që shkaktojnë impetigon lulëzojnë në vende të ngrohta dhe të lagështa, kështu që edhe notarët kanë një rrezik në rritje.

Vera mund ta kapë atë nga prekja e një sipërfaqe të infektuar ose ndarja e një peshqiri me një notar që ka impetigo.

Njerëzit që jetojnë në zona të nxehta dhe të lagështa kanë më shumë raste të impetigos. Në Shtetet e Bashkuara, njerëzit shpesh e kapin atë në verë ose në vjeshtë.

Bakteret shkaktojnë këtë infeksion shumë ngjitës të lëkurës.

Shumica e njerëzve e zhvillojnë atë kur bakteret, zakonisht stafilokoka ose streptoku, pushtojnë lëkurën e dëmtuar. Një gërvishtje në lëkurën tuaj shpesh është e mjaftueshme për t’u infektuar. Bakteret gjithashtu mund të hyjnë përmes prerjes, pickimit të insekteve ose çdo gjëje tjetër që dëmton lëkurën. Pasi futen brenda, bakteret shkaktojnë një infeksion në shtresat e sipërme të lëkurës.

Ndonjëherë, bakteret pushtojnë lëkurën e padëmtuar dhe shkaktojnë impetigo.

Një dermatolog shpesh mund të diagnostikojë impetigon duke parë lëkurën tuaj.

Infeksionet Mykotike

Çfarë është Mykoza?

Nëse keni kruarje, mund të mendoni se keni krimba në lëkurën tuaj ose një sëmundje të shkaktuar nga krimbat.

Ringworm është në fakt një infeksion i lëkurës i shkaktuar nga kërpudhat. Nuk ka krimba të përfshire.

Emri “wingworm” ndoshta vjen nga skuqje që shumë njerëz e shohin në lëkurë, skuqja shpesh ka një forme  të unazës dhe një kufi të ngritur, me luspa që zvarritet në buzë si një krimb.

Pa marrë parasysh se ku shfaqet infexioni në trup, trajtimi është i rëndësishëm.

Pa trajtim, skuqja ka tendencë të rritet ngadalë dhe të mbulojë një zonë më të madhe.

mund të infektohen dhe zona të tjera të trupit tuaj.

Trajtimi mund tju shpëtojë nga infexioni dhe të ndalojë kruajtjen, e cila mund të jetë intensive. Për shkak se kerpudha  është ngjitëse, trajtimi do te  parandalojë edhe përhapjen e tij tek të tjerët.

Ringworm është një infeksion i shkaktuar nga kërpudhat.

Ju mund ta merrni infexionin kudo në lëkurën tuaj.

Kanceri i lëkurës

Lëkura e bardhë ose e celet është më e ndjeshme ndaj dëmtimit të rrezeve UV që shkaktohet nga ekspozimi i diellit.

Rrjedhimisht, shumë njerëz me lëkurë të errët gabimisht besojnë se perdorimi kremrave mbrojtes është i panevojshëm sepse lëkura e tyre e errët nënkupton pacenueshmërinë ndaj dëmtimit të diellit.

Por kjo është e rrezikshme, si rritja e nivelit të kancerit.

Mos injoroni një anomali në lëkurën tuaj, të tilla si zbardhje ose inflamacion që nuk largohet. Kërkoni diagnozën e hershme dhe trajtimin për të zvogëluar rrezikun e kancerit të lëkurës.

Karcinoma e qelizave bazale (BCC) është lloji më i zakonshëm i kancerit të lëkurës. Është gjithashtu kanceri më i zakonshëm i diagnostikuar . Çdo vit, miliona njerëz mësojnë se kanë BCC.

 Ky kancer i lëkurës zakonisht zhvillohet në lëkurë që merr ekspozimin e diellit, të tilla si në kokë, qafë ose duart. BCC është veçanërisht e zakonshme në fytyrë, shpesh formohet  në hundë. Ndërsa BCC shpesh zhvillohet në lëkurë që ka pasur më shumë diell, BCC mund të shfaqet në çdo pjesë të trupit, duke përfshirë kurrizin, këmbët dhe krahët.Njerëzit që përdorin shtretër për nxirje gjithashtu mund te shfaqin BCC, dhe ata gjithashtu kanë tendencë për ta shfaqur atë më parë në jetë.

Kondiloma

Gjithashtu quhet condylomata acuminata.Lythat gjenital janë lytha që shfaqen në zonën gjenitale. Mund të ketë 1 lyth ose një grumbull lythat. Njerëzit i marrin këto lythat duke marre papillomavirusin njerëzor (HPV) nga dikush që është tashmë i infektuar me këtë virus. HPV është një infeksion seksualisht i transmetueshëm. Është e mundur të përhapet ose të merrni këto lytha edhe kur nuk mund t’i shihni ato. Nga 100 lloje të HPV, vetëm disa mund të shkaktojnë lythat gjenitale. Disa lloje HPV mund të shkaktojnë kancer të qafës së mitrës. Llojet e tjera mund të shkaktojnë kancer anal, kancer të penisit ose kancer të gojës dhe të fytit. Ju mund të merrni më shumë se një lloj HPV. Ka shumë mënyra për të trajtuar lythat gjenitale. Meqë lythat shpesh janë kokëfortë, mund të keni nevojë për më shumë se një vizitë tek dermatologu. Lythat gjenital shfaqen në madhësi dhe forma të ndryshme. Disa njerëz marrin disa lytha. Të tjerë marrin shumë lytha. Shenja më e zakonshme (ajo që shihni) e këtyre lythat janë: Gungave të vogla, të shpërndara që janë me ngjyrë të lëkurës ose pak më të errët.Një grup grumbujsh që duken si lulelakër.Rritjet në zonën gjenitale që mund të rriten ose të sheshtë dhe të lëmuar ose të përafërt.  Lythat gjenital shpesh nuk kanë simptoma (atë që dikush ndjen). Ndonjëherë lythat lyhen, djegin, lëndohen ose kane gjakderdhje.  Lythat gjenital mund të shfaqen në zonat e mëposhtme të trupit: femrat Vulva (gjenitale të jashtme femërore).Vagina.Qafën e mitrës.Ijë.meshkujt Penis.Scrotum.Kofshë.Ijë.Femra dhe meshkuj Në gojë ose në fyt pas seksit oral me një person të infektuar.Në ose rreth anusit pas seksit anal me dikë që ka HPV.Kush merr lythat gjenitale?Çdokush që ben seks mund të marrë papillomavirusin njerëzor (HPV), virusi që shkakton lythat gjenitale. Të paktën gjysma e njerëzve që kanë marrëdhënie seksuale kanë pasur një infeksion HPV. Kjo është më e zakonshme para moshës 30 vjeçare. Jo të gjithë ata që marrin një infeksion HPV marrin lythat gjenitale. Shumica e njerëzve kurrë nuk i marrin këto lythat sepse sistemi imunitar i trupit lufton me virusin. Shumica e njerëzve shpëtojnë virusin në disa vite dhe pastaj nuk janë më ngjitëse. Njerëzit që kanë një sistem imunitar të dobësuar mund të mos jenë në gjendje të luftojnë virusin. Kur trupi nuk mund të luftojë HPV, lythat gjenitale mund të rriten. Sistemi imunitar i një personi mund të bëhet i dobët nga një sëmundje si kanceri ose AIDS. Disa ilaçe, të tilla si ato për të parandaluar refuzimin e organeve, gjithashtu dobësojnë sistemin imunitar. Hulumtimet kanë gjetur se duhanpirësit kanë një rrezik më të lartë për marrjen e lythat gjenitale sesa njerëzit që nuk pinë duhan. Nuk është e qartë pse. Ndonjëherë një fëmijë merr lythat gjenitale. Është e rrallë, por një nënë e infektuar mund ta kalojë virusin tek foshnja e saj gjatë lindjes. Lythat nuk mund të shfaqen menjëherë. Lythat gjenital në një fëmijë gjithashtu mund të jenë një shenjë e abuzimit seksual.Trajtimi mund të përfshijë një procedurë në zyrën e dermatologut ose një ilaç që vendosni mbi lythat. Në vijim përshkruhen trajtimet e ndryshme për lythat gjenitale.Cryosurgery (ngrirja e lythat me azot të lëngët).Heqje (prerë lythat).Elektrokauteri (të shkatërrojë lythat me një rrymë elektrike).Trajtim me lazer (shkaterroni lythat me drite lazer). Ndonjëherë trajtimi kërkon më shumë se 1 vizitë në zyrë.Trajtime të tjera: Ndonjëherë ilaçi injektohet në lythat .

Trajtimi mund të heqë lythat që shihni, por nuk mund të heqë qafe virusin. Nëse virusi mbetet, lythat mund të kthehen. Nëse ende e keni virusin, ju mund ta përhapni atë përmes seksit. Venia e një prezervativi gjatë seksit mund të zvogëlojë rrezikun e përhapjes së virusit. 

Keratoz Aktinike

Heqja e  Keratosis aktinike i referohet një lezion i lëkurës, e  kuqe, e trash, me luspa  që zakonisht varion nga 2mm deri në 6mm ose më shumë.

Këto lezione janë konsideruar prekanceroze.

Duke prekur kryesisht njerëzit me lëkurë të celet, keratosa aktinike shkaktohet nga ekspozimi ndaj rrezeve ultravjollcë të diellit dhe shtretërve për bronzature.

Lezionet  e patrajtuara, deri në 10% të lezioneve ,do të zhvillohen në karcinoma qelizore.

Më rrallë, ata zhvillohen në karcinoma qelizore basale.

Trajtimi me lazer Co2 mund të përdoret për të hequr keratosat aktinike para se të bëhen kancerogjene.

Gjithashtu mund të heqë nishane, qoftë për shkaqe estetike ose shëndetësore.

Trajtimi e nishaneve është thelbësor për nishanet që kanë filluar të rriten, rrjedhin gjak ose qe ndryshojnë, pasi ato mund të transformohen në melanoma – forma më vdekjeprurëse e kancerit të lëkurës.

Çdo paraqitje e papritur ose ndryshim në një plagë, pllakë ose nishan është shqetësuese dhe duhet të jeni në vëmendjen e dermatologut tuaj  në mënyrë që të merrni trajtim në kohën e duhur.

Melasma

Gjithashtu i njohur si chloasma, melasma është një gjendje mjaft e zakonshëme dermatologjike që shkakton hyperpigmentim, duke rezultuar në njolla ​​ngjyrë kafe dhe te errta dhe diskolorim  te lëkurës.

Gjendja mund të prekë teknikisht njerëzit e të gjitha moshave, por është më e zakonshme në moshën e rritur.

Shkaqet më të zakonshme janë ekspozimi i diellit, dhe luhatjet hormonale që lidhen me shtatzëninë, duke e bërë atë më të zakonshme tek gratë. Në disa raste melasma mund të zbehet vetë, të tjerë mund të kërkojnë trajtim.

Shenja dhe simptomat e Melasma dhe Chloasma 

Njolla dhe diskolorime zakonisht zhvillohen në fytyrë, veçanërisht në mjekër, hundë, faqe dhe ball. Njerëzit me melasma zakonisht vërejnë njolla të errëta ngjyrë kafeje ose gri në lëkurën e tyre. Melasma gjithashtu mund të zhvillohet në pjesë të tjera të trupit që marrin ekspozimin e shpeshtë të diellit, si qafa, krahet dhe duart.

Për shkak se gjendja është veçanërisht e zakonshme tek gratë shtatzëna, ajo gjithashtu quhet edhe si maskë e shtatzënisë.

Ekspozimi i zgjatur i diellit gjithashtu mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të njollave të fytyrës dhe formave të tjera të kancerit të lëkurës.

Dy shkaqet kryesore të melasmas janë ndryshimet hormonale (referohet si chloasma kur shkaktohet nga shtatzënia) dhe ekspozimit të zgjatur të diellit. Gratë që marrin pilula të kontrollit të lindjes ose terapi zëvendësuese të hormoneve janë gjithashtu në një rrezik më të lartë të zhvillimit të melasma.

Sforcimet hormonale të zakonshme gjatë menopauzës gjithashtu mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të melasma. Besohet se ekziston një mbipopullim i hormoneve femërore estrogjenit dhe progesteronit që overstimulojne melanocytes, të cilat janë qelizat në epidermë përgjegjës për prodhimin e melaninës.

Gratë me lëkurë ngjyrë kafe / kafe të lehta që jetojnë në klimë me diell më të lartë janë më të ndjeshëm ndaj hyperpigmentimit te fytyrës.

Hiperpigmentimi nga melasma nuk paraqet rrezik për lëkurën ose shëndetin e përgjithshëm. Sidoqoftë, ekspozimi i zgjatur ndaj rrezet UV të diellit mund të shkaktojë plakje dhe rrudha të parakohshme dhe të rrisë rrezikun e kancerit të lëkurës. Në raste të rralla, njolla të errta të fytyrës mund të jenë gjithashtu simptomë e problemeve themelore shëndetësore si sëmundja e tiroides ose sëmundja Addison (Suprasarenale Melasma).

Kur shkaktohet nga çekuilibrat hormonalë nga pilulat e kontrollit të lindjes, terapia hormonale ose si një efekt anësor i barnave të caktuara, zakonisht mund të bëhen rregullime në dozë. Sepse Melasma është shkaktuar edhe nga ekspozimi i diellit, duke mbrojtur lëkurën nga rrezet UV është mënyra më e mirë për të parandaluar pigmentimin dhe kancerin e lëkurës.

Dermatologët rekomandojnë rregullisht aplikimin e një mbrojtesi dielli prej të paktën  SPF30 me mbrojtje të spektrit të gjerë, duke u ripërdorur çdo dy orë, ndërsa jashtë për periudha të zgjatura. Veshje mbrojtëse, syze dielli dhe duar të gjera janë gjithashtu të rëndësishme për mbrojtje, përveç kremit te diellit

Nishane

Nishanet janë të zakonshme. Pothuajse çdo i rritur ka disa prej tyre. Të rriturit që kanë lëkurë të celet  shpesh kanë më shumë nishane. Ata mund të kenë 10 deri në 40 nishane në lëkurën e tyre. Kjo eshte normale. Shumica e nishaneve shfaqen në lëkurë gjatë fëmijërisë dhe adoleshencës. Nishanet do të rriten kur fëmija (ose adoleshenti) rritet. Disa nishane do të errësohen, dhe të tjerët do të celen. 

 Një ndryshim në një nishane ose në një nishane të ri duhet tju terheqi vemendjen.Ju mund të gjeni melanomen herët duke kontrolluar lëkurën tuaj.Nëse shihni një gjëndje ose një vend tjetër që është në rritje, ka kruajtje, gjakderdhje ose ndryshim në ndonjë mënyrë, menjëherë bëni një takim për të parë një dermatolog.  Ka edhe raste kur një dermatolog duhet të shqyrtojë një nishan të fëmijës.

 5 shenjat qe nishanet e fëmijës suaj duhet të kontrollohen Një nishane në trupin tuaj zakonisht ka këto tipare. 

Një ngjyrë – Shpesh kafe, por një nishan mund të jetë ngjyrë kafe e zezë, e zezë, e kuqe, e kuqe, e kaltër, e lëkurës ose e pangjyrë.Rrumbullake në formë.E sheshte ose ngritur pak.E pandryshuar nga muaji në muaj.

Kanceri  i lëkurës ndryshon nga nishanet në atë që tenton të tregojë një ose më shumë nga tiparet e mëposhtme:

 A = Asimetri. Një gjysmë është ndryshe nga tjetra. B = Kufiri. Një kufi i parregullt,ose i dobët. C = Ngjyra. A ndryshon nga një zonë në tjetrën; ka hije te erret, ngjyrë kafe ose të zezë; ndonjëherë është e bardhë, e kuqe ose blu. D = Diametri. Melanoma janë zakonisht më të mëdha se 6mm (madhësia e një gomë laps) kur diagnostikohen, por ato mund të jenë më të vogla. E = Zhvillimi. Një plagë ose lezione e lëkurës që duket e ndryshme nga pjesa tjetër ose po ndryshon në madhësi, formë ose ngjyrë. ABCDE të Melanomes.Nëse shihni një nishane ose njolle të re në lëkurën tuaj që ka ndonjë nga ABCDE të melanomas, menjëherë bëni një takim për të parë një dermatolog.

Nishane të Lindur

* kujtese: Rezultatet ndryshojnë nga pacienti në pacient. Rezultatet nuk janë të garantuara.

A keni jetuar me një shenjë apo pigmentim që gjithmonë ka bërë që ju të ndiheni të zënë ngushtë ose mungese vetbesimi? Ngjyrat e verdha, pikat e lindjes dhe pikat port wine janë pigmentime të padëmshme që zakonisht ndodhin në lindje, por në varësi të formës, madhësisë dhe vendndodhjes, këto shenja mund të zvogëlojnë pamjen ose të tërheqin vëmendjen e padëshiruar. dermatologët tanë të certifikuar nga bordi ofrojnë një numër mundësish trajtimi për të hequr me sukses pigmentimet ne lëkure dhe epiderme.

Për të mësuar më shumë rreth zvogëlimit të paraqitjes së pigmentimit të padëshiruar, ju lutemi mos hezitoni të planifikoni një konsultim me dermatologët.

Llojet e nishaneve te lindjes dhe pigmentimet

Nishanet janë parregullsi  në lëkurë që mund të shfaqen kudo në trup. Këto shenja ndahen në dy grupe në bazë të formës së tyre. 

Enët e  gjakut (enët e gjakut) zhvillohen kur enët e gjakut pranë sipërfaqes së lëkurës nuk formohen siç duhet, duke krijuar një rritje të qelizave. Lloji më i zakonshëm i pigmentimeve të enëve të gjakut përfshin:

Njollat ​​Maculare – Shenjat e kuqe të zbehtë që janë të njohura edhe si arna të salmonit, kafshimet e lejlekut. Këto shfaqen më shpesh në qepalla, ball, qafë, hundë, pjesën e pasme të kokës ose buzën e sipërme.

Hemangioma – Pigmentimi sipërfaqësor ose i thellë që mund të shfaqet si një shenjë e kuqe (lulushtrydhe) ose një shenjë kaltëroshe nëse enët e gjakut janë të vendosura më thellë në indet e lëkurës.

Njollat ​​port wine – Njollat ​​e kuqërreme ose ngjyrë kafe që duken si verë  në lëkurë. Këto shenja shfaqen më shpesh në fytyrë, qafë, armë dhe këmbë.

Njolla te Pigmentuara – Formuar nga një mbiprodhim i pigmentimit në lëkurë në lindje ose për shkak të luhatjeve hormonale, të tilla si shtatzënia. Këto shenja janë shpesh ngjyrë kafe, ngjyrë kafe, ose e zezë.

Café au Lait Spots – Ngjyrat e lehta të ngjyrosura me ngjyrë në sipërfaqen e lëkurës që duken sikur kafeja me qumësht te derdhur në lëkurë.

Nishanet – Njohur edhe si Nishanet janë një term i përgjithshëm për një zbardhje ngjyrë kafe, kafe ose zezë në lëkurë që mund të jetë e pranishme në lindje ose të zhvillohet më vonë në jetë. Është e rëndësishme për të monitoruar Nishanet për çdo ndryshim në madhësi, ngjyrë, cilësi dhe ndjesi për të përcaktuar nëse janë bërë kancerogjene apo jo.

Renia E Flokeve

Gjithkush humb flokë. Është normale të humbasësh rreth 50-100 fije floku çdo ditë. Nëse shihni zona pa floke ose floke qe bien papushim, mund të jeni duke përjetuar humbje të flokëve. 

Ka shumë shkaqe të humbjes së flokëve. Gratë mund të vënë re renien e flokëve pas lindjes. Njerëzit nën një efekt të stresit mund të shohin renien e dukshme të flokëve. Disa sëmundje dhe trajtime mjekësore mund të shkaktojnë renie të flokëve.

 Shkaku më i zakonshëm i renies së flokëve është një gjendje mjekësore e quajtur humbja e trashëguar e flokëve. Emra të tjerë për këtë lloj humbjeje të flokëve janë:

Renie te meshkujt.

Renie te femra

Alopecia androgjenetike.

Miliona njerëz përjetojnë humbjen e flokëve. Disa njerëz e shohin flokët e tyre të ri-rriten pa bërë asgjë. Të tjerë kanë nevojë për trajtim për flokët e tyre të ri-rriten. Ndonjëherë, flokët nuk do të rriten përsëri.

Për të gjetur se çfarë është e mundur, duhet të shihni një dermatolog.

Arsyet për humbjen e flokëve janë shumë. Kur humbja e flokut fillon papritmas, shkaku mund të jetë për shkak të sëmundjes, dietës,problemeve  mjekësore ose lindjes. Nëse humbja e flokëve është graduale dhe bëhet më e dukshme me çdo vit që kalon, një person mund të ketë humbje të forte të flokëve. Disa praktika të kujdesit të flokëve gjithashtu mund të shkaktojnë humbje të dukshme të flokëve.

Humbje kryesisht ne anen parietale (i quajtur edhe alopecia androgjenetike)

 Alopecia areata-ne forme vatrash

 Alopecia cicatricial (dhëmbëza)

 Alopecia qendrore centrifugale cicatricial (dhëmbëza)

 Gjendja shëndetësore ndikon ne renie,

 Sëmundje,Disa trajtime të kancerit,Infeksionet e kokës,Trichotillomania,Hormonet dhe stresi,lindjet,menopauza,Ushqimi dhe ushqimi i dobët,Humbje peshe,mungese hekuri,Vitamina A,proteinë,hollues gjaku,Doza e lartë e vitaminës A,Pilula e kontrollit të lindjes,Steroid anabolik

Stili juaj dhe madje edhe disa nga produktet që ju përdorni në flokët tuaj mund të shkaktojë humbjen e flokëve.Tharëset e flokeve, dhe pajisje të tjera, kapset e flokeve,Hairstyles

Larje të papërshtatshme, tharje dhe krehje.

Rifreskimi i indit ne menyre Autologe ATR ka qellim rigjenerimin  e lekures ne saje te perdorimit te trombociteve bioaktive dhe leukocitet te vet pacientit  dhe aktivizimin ne saje te perdorimit te nje solucioni te vetem steril te kalcium klorid e cila eshte esenciale per aktivizimin eficent te trombociteve, me qellim rigjenerimin e lekures se demtuar dhe te plakur si dhe indin hypodermal.

Nepermjet permbajtjes se larte te trombociteve  PRP mund te siguroje koncentrim te larte te faktoreve te rritjes.

Me ane te nje aktivizuesi te trombociteve behet e mundur clirimi i ketyre faktoreve te rritjes.

Ky produkt eshte i indikuar per te siguruar nje bio-revitalizim me me teper tonicitet, fleksibilitet dhe hidratim i lekures e cila persiston per nje kohe te gjate , seancat mund te behen  cdo 4-6muaj. Kjo teknike perdoret kur eshte  e nevojshme per te permiresuar profilin e fytyres, qafes, dekoltese, kraheve dhe duarve, pjesen e brendshme te kofsheve dhe humbjen e hershme te flokeve.

Patologjia e thonjve

Thonjte qe futen ne mish.Ashtu si tingëllon,eshte kur thonjtë rriten në lëkurën tuaj. Thonjtë e shëndetshëm rriten drejt. Por ndonjëherë, buza e thoit futet në lëkurën tuaj dhe e bën si gozhdë “të ngulitur”. Zakonisht kjo ndodh në gishtin e madh dhe mund të dëmtojë shumë.Për t’u siguruar që nuk do ju ndodh qe thoi tu futet ne mish duhet:

Pritini thonte e kembes tuaj drejtë të gjithë. Nëse është shumë e vështirë, duhet ta bëni.

Sigurohuni që këpucët nuk janë shumë të ngushta.

Mos u mundoni ti prisni vete  pasi ju mund ta bëni atë më keq dhe të merrni një infeksion.

Futini këmbët tuaja në ujë të ngrohtë me kripë disa herë në ditë. Kjo mund të ndihmojë që një thoi i gishtit te futur ne mish të ndihet më mirë.Nese problemi persiston drejtojuni dermatologut

Pityriasis Rosea

Pityriasis rosea: Kjo sëmundje e zakonshme e lëkurës shkakton njolla në lëkurë. Dermatologu juaj mund ta quajë copëzën e madhe një copëz nënë. Njollat më të vogla janë arna bija.

Pityriasis rosea (pit-uh-rahy-uh-sis row-zee-ah) është një sëmundje e zakonshme e lëkurës që shkakton skuqje. Ky skuqje zakonisht zhduket vetvetiu pa trajtim. Ju mund të prisni të shihni skuqjen për rreth 6 deri në 8 javë. Ndonjëherë skuqja zgjat shumë më gjatë.

Disa njerëz që zhvillojnë këtë skuqje shkojnë te një dermatolog për të marrë trajtim për kruajtjen.

Kur njerëzit marrin pityriasis rosea, ata shpesh kanë shenjat e mëposhtme (çfarë mund të shihni) dhe simptomat (ajo që ndjeni):

 • Njolla e nënës: Shenja e parë e kësaj skuqjeje është një copëz e vetme në lëkurë. E quajtur copëza “herald” ose “nëna”, kjo copëz është e vetmja copëz në lëkurë për rreth 2 javë. Kjo copëz mund të bëhet e madhe. Ndihet me luspa. Njerëzit që kanë lëkurë të hapur deri në ngjyrë ulliri do të shohin një copë ngjyrë rozë ose trëndafili. Tek njerëzit që kanë lëkurë të errët, ngjyra varion nga vjollca në gri të errët.
 • Njollat e vajzës: Brenda një ose dy javësh, shfaqen më shumë njolla në lëkurë. Këto njolla janë më të vogla dhe mund të shfaqen në gjoks, bark, shpinë, krahë dhe këmbë. Ndonjëherë këto njolla zhvillohen në qafë, fytyrë dhe gjetkë në lëkurë. Njollat mund të zhvillohen edhe brenda gojës. Këto njolla janë në formë ovale. Nëse shfaqen shumë arna, këto arna të reja mund të formojnë një model në anën e pasme. Modeli shpesh duket si një pemë e Krishtlindjes.
 • Zonat pa njolla: Njollat shfaqen rrallë në fytyrë, lëkurë të kokës, pëllëmbë ose shputa.
 • Kruhet: Lëkura mund të kruhet. Rreth gjysma (50%) e njerëzve kanë lëkurë të kruar. Kruarja tenton të përkeqësohet kur lëkura nxehet, si p.sh. kur një person stërvitet ose bën dush të nxehtë. Ndonjëherë, një puçrra e nënës nuk zhvillohet, vetëm shumë njolla vajzash. Disa njerëz mund të marrin vetëm një patch nënë. Është e rrallë që një person të marrë vetëm arna për vajzën ose një copë toke nënë.

Njerëzit e të gjitha moshave dhe ngjyrave të lëkurës sëmuren nga pityriasis rosea, por kjo sëmundje e lëkurës ka më shumë gjasa të shfaqet:

Midis 10 dhe 35 vjeç.
Gjatë shtatzënisë.

Askush nuk e di se çfarë e shkakton pityriasis rosea. Hulumtimet tregojnë se nuk është alergji. Ne gjithashtu e dimë se kërpudhat (shumësi i kërpudhave) dhe bakteret nuk e shkaktojnë këtë sëmundje të lëkurës. Një virus mund të jetë shkaku, por studiuesit ende nuk e kanë vërtetuar këtë.

Është e mundur që një virus të shkaktojë pityriasis rosea, por kjo sëmundje e lëkurës nuk duket se është ngjitëse. Duket se nuk përhapet nga një person te tjetri.

Pityriasis rosea zakonisht largohet pa trajtim. Ju mund të prisni që të keni skuqjen rreth 6 deri në 8 javë përpara se të zhduket. Disa njerëz e kanë atë për 2 javë. Herë pas here, ajo zgjat më shumë se 8 javë.

Nëse një pacient ka kruajtje të padurueshme, një dermatolog mund të përshkruajë një ilaç për të ndihmuar në lehtësimin e kruajtjes. Ndonjëherë një dermatolog përshkruan trajtime të lehta për kruajtjen.

PPP

PAPULES ne forme perle te PENISIT 

(PPP), teknikisht të quajtur hirsuties papillaris genitalis, nuk transmetohet seksualisht.

Shkaku i tyre është i panjohur, edhe pse ato janë më të zakonshme tek meshkujt në të njëzetat e të tridhjetat dhe janë gjithashtu më të zakonshme në meshkujt e parrethprerë.

PPP prek shumë burra dhe mund të jetë një gjendje e turpshme.  Papulat (Pearly Penile Papules) (PPP), janë të vogla, të formave të kupolës që mund të shfaqen në sulcus ose rreth koronës së penisit.

Këto ngritje, ose papula, mund të jenë me ngjyrë të lëkurës ose pak më të lehtë se lëkura. Besohet se gati një në 5 burra do të preken nga PPP në jetën e tyre. Megjithëse disa njerëz zgjedhin të lënë këtë kusht të patrajtuar, shumë njerëz e gjejnë pamjen e tyre të turpshme, duke shkaktuar ndjenja sociale dhe emocionale.

Për fat të mirë, trajtimi për PPP është i thjeshtë dhe efektiv.  

Disa njerëz zgjedhin të lënë këtë kusht pa trajtim, pasi papulat përgjithësisht janë asimptomatike. Megjithatë, shumë njerëz e gjejnë këtë gjendje të turpshme në situata intime dhe të pësojnë efekte të dëmshme sociale dhe emocionale duke i lënë ata të pa trajtuar.

Trajtimi për papulat e penisitnsi  perla është zakonisht mjaft i thjeshtë dhe efektiv përmes trajtimit me lazer të dioksidit të karbonit nga një dermatolog i kualifikuar.

Trajtimi më efektiv, pa dhimbje, dhe më i sigurt për heqjen e suksesshme të Papules së Pearly Penile është kryer me lazer CO2 të gjeneratës së fundit. Ky lazer CO2 siguron rezultate optimale për shkak të aftësisë së saj unike për të synuar në mënyrë specifike zonat e veçanta pa dëmtuar indet e afërta .

Para fillimit të trajtimit, një krem ​​per mpirje do të aplikohet në zonën e prekur.

Pasi kremi të jetë aktivizuar plotësisht, aplikohet heqja me laser.

PSORIAZIS

Psoriasis (i lënduar-EYE-ah-sis) mund të shfaqet kudo në lëkurë. Kur formohet në kokë, quhet psoriasis i kokës. 

Psoriasis i kokës mund të shtrihet përtej kokës. Mund të shfaqet në ballë ,Ndonjëherë, ajo shtrihet në pjesën e prapme të qafës ose shfaqet prapa veshëve.Në lëkurën e kokës, psoriasis mund të ketë nevojë për trajtim të ndryshëm. Lëkura  e kokës është më e trashë. Flokët mund te mos i mbulojne njollat .Psoriasis mund të shfaqet kudo në lëkurën e kokës. Ndonjëherë zhvillohet një copëz e vogël, e cila mund të jetë e lehtë për t’u fshehur me flokë. Psoriasis i  kokës gjithashtu mund të mbulojë të gjithë kokën. Kur shfaqet psoriasis në lëkurën e kokës, mund të vëreni:

Njolla të kuqe në kokë. Disa njolla  mezi duken. Njollat gjithashtu mund të jetë shumë e dukshme, të trasha, dhe të skuqura.Pamje me zbokth ngyre të bardhë  te argjendtë. Psoriasisi kokës mund të duket shumë si zbokth. Shumë njerëz që kanë psoriasis te kokës shohin zbokth. Por ka dallime midis psoriasis te kokës dhe zbokthit. Ndryshe nga zbokthi, psoriasis kokës shkakton një shkëlqim argjendi dhe shkallë të thatë në kokë.Kokës të thatë. Koka mund të jetë kaq e thatë saqë lëkura  te kete të çara dhe të rrjedh gjak.Kruarje. Ky është një nga simptomat më të zakonshme. Për disa, kruarja është e butë; të tjerët kanë kruajtje të fortë që mund të ndërhyjnë në jetën e përditshme dhe të shkaktojnë netë pa gjumë.Gjakderdhje. Sepse psoriasis kokës mund të kete shume kruarrje, pothuajse të gjithë gërvishten. Kruarja mund ta bëjë kokën të rrjedh gjak. Kruarja gjithashtu tenton të përkeqësojë psoriasin. Gërvishtjet mund të bëjnë njolla të mëdha dhe më të trasha. Kjo është arsyeja pse dermatologët u tregojnë pacientëve të tyre, “Mos u përpiqni të heqni koren ne koken  tuaj.”Djegia si ndjesi ose dhimbje.Ne  Kokë mund të ndjeni diegie ose mund të ndjeni  lëndim.Humbje te përkohshme te flokëve. Kruarja e kokës ose përdorimi i forcës për të hequr zbokthin mund të shkaktojë humbje të flokëve. Pasi të pastrohet psoriasis i kokës, flokët rriten zakonisht.

Kush merr psoriasis te kokës?Psoriasis është i zakonshem në lëkurën e kokës. Hulumtuesit vlerësojnë se të paktën gjysma (50 përqind) e njerëzve që kanë pllakë te psoriasis do të kenë të paktën një shpërthim në kokë. Çfarë e shkakton psoriasis te kokës?Pavarësisht se ku formohet psoriasis, shkaku është i njëjtë. Psoriasis zhvillohet kur sistemi imunitar i një personi ka mungese te sinjaleve që tregojnë se qelizat e lëkurës rriten shumë shpejt. Qelizat e reja të lëkurës formohen në ditë dhe jo në javë. Trupi nuk i hedh këto qeliza të tepërta të lëkurës. Qelizat e lëkurës grumbullohen në sipërfaqen e lëkurës duke shkaktuar shfaqje të psoriasis.

 Psoriasis kokës shkakton siklet te shumë njerëz. Disa njerëz ndihen të zënë ngushtë. Trajtimi mund të lehtësojë këto probleme. Ka shumë trajtime të sigurta dhe efektive. Disa njerëz marrin lehtësim nga një shampo mjekësore ose zgjidhje. Disa nga këto mund të blihen pa recetë. Por psoriasis kokës mund të jetë kokëfortë. Shumë njerëz shohin një dermatolog për trajtim. Një dermatolog mund t’ju tregojë se çfarë mund të ndihmojë. Llojet e mëposhtme të trajtimit mund të ndihmojnë psoriasis te kokës: Ilace  e aplikuara në lëkurën e kokës.Shampo mjekesore.Zbutes.Injeksione.Trajtime të lehta.Biologjiket dhe ilaçe të tjera që veprojne  në të gjithë trupin.Mundohuni të mos e kruani  kokën tuaj. Dermatologët e kuptojnë se psoriasis kokës mund të jetë jashtëzakonisht me kruarje. , megjithatë kruarja  mund të bëjë psoriasis me keq. Kruarja mund të shkaktojë kokën  të rrjedh gjak. Ajo gjithashtu mund të shkaktojë humbjen e flokëve, e cila mund të bëhet e dukshme.Clirojme ndjenjen e  kruarjes duke trajtuar psoriasis. Kur psoriasis pastrohet, kruarja do të ndalet. Nëse kjo është tepër e gjatë për të pritur, tregoni dermatologut tuaj se kruarja është e padurueshme.Shampo e butë. Fërkimi i një shampo në kokën mund të duket më e mirë, por jo. Fërkimi, pastrimi dhe kruarja e kokës suaj kanë tendencë për të bërë psoriasis të kokës më keq.Për të trajtuar psoriasis te kokës Ju duhet ta bëni këtë me butësi. Një zbutës  që përmban acid salicilik mund të zbusë copëzat e trasha dhe kokëfortë të psoriasis. Një shpërthim psoriasis mund të jetë stresues.Stresi mund ta përkeqësojë psoriasis. Stresi mund të shkaktojë që flokët në kokë të bien . Gjetja e mënyrave për t’u çlodhur mund tju qetesoje skalpin ne menyre te pabesueshme.

Psoriaza është e zakonshme në lëkurën e kokës. Studiuesit vlerësojnë se të paktën gjysma (50 për qind) e njerëzve që kanë psoriasis pllakë (plak) do të kenë të paktën një shpërthim në lëkurën e kokës.
Pavarësisht se ku formohet psoriasis, shkaku është i njëjtë. Psoriaza zhvillohet kur sistemi imunitar i një personi ka sinjale të gabuara që u thonë qelizave të lëkurës të rriten shumë shpejt. Qelizat e reja të lëkurës formohen në ditë dhe jo në javë. Trupi nuk i heq këto qeliza të tepërta të lëkurës. Qelizat e lëkurës grumbullohen në sipërfaqen e lëkurës, duke shkaktuar shfaqjen e njollave të psoriasis.

Psoriaza e kokës shkakton shqetësim për shumë njerëz. Disa njerëz ndihen të turpëruar. Trajtimi mund t’i lehtësojë këto probleme. Ka shumë trajtime të sigurta dhe efektive. Disa njerëz marrin lehtësim nga një shampo ose solucioni mjekësor. Disa prej tyre mund të blihen pa recetë.

Por psoriaza e kokës mund të jetë kokëfortë. Shumë njerëz shkojnë te dermatologu për trajtim. Një dermatolog mund t’ju tregojë se çfarë mund të ndihmojë. Llojet e mëposhtme të trajtimit mund të ndihmojnë psoriazën e kokës:

 • Ilaçi aplikohet në lëkurën e kokës.
 • Shampo medicinale.
 • Zbutës peshore.
 • Injeksione.
 • Trajtime të lehta.
 • Biologjike dhe ilaçe të tjera që veprojnë në të gjithë trupin.
 1. Mundohuni të mos e gërvishtni lëkurën e kokës. Dermatologët e kuptojnë se psoriaza e kokës mund të jetë jashtëzakonisht e kruar. Megjithatë, kruarja mund ta përkeqësojë psoriazën. Kërvishtja mund të shkaktojë gjakderdhje të lëkurës së kokës. Gjithashtu mund të shkaktojë rënie të flokëve, e cila mund të bëhet e dukshme.
 2. Lehtësoni kruajtjen duke trajtuar psoriasis. Kur psoriasis pastrohet, kruajtja do të ndalet. Nëse kjo është shumë e gjatë për të pritur, tregoni dermatologut tuaj se kruajtja është e padurueshme.
 3. Shampo butësisht. Fërkimi i një shampo në lëkurën e kokës mund të duket më i miri, por nuk është ashtu. Fërkimi, fërkimi dhe kruarja e kokës kanë tendencë të përkeqësojnë psoriazën e kokës.
 4. Hiqni peshoren me kujdes. Për të trajtuar psoriazën e kokës, duhet të lironi dhe hiqni peshoren në skalpin tuaj. Ju duhet ta bëni këtë me butësi. Zgjedhja mund të shkaktojë ndezje të psoriazës. Zgjedhja gjithashtu mund të shkaktojë humbje të flokëve.
 5. Dermatologët rekomandojnë përdorimin e një zbutësi peshore. Një zbutës peshore që përmban acid salicilik mund të zbusë njolla të trasha dhe kokëforta të psoriasis. Zbutja e këtyre njollave gjithashtu lejon që ilaçi që aplikoni në psoriasis të funksionojë më mirë. Kur aplikoni ilaçin në lëkurën e kokës, sigurohuni që t’i ngrini flokët nga rruga. Kjo ndihmon për t’u siguruar që ju ta aplikoni ilaçin në lëkurën e kokës dhe jo në flokët tuaj.
 6. Mundohuni të mos stresoheni. Një shpërthim i psoriazës mund të jetë stresues. Megjithatë, ndjenja e stresit mund t’i përkeqësojë gjërat. Stresi mund të përkeqësojë psoriazën. Stresi mund të shkaktojë rënien e flokëve në kokë. Gjetja e mënyrave për t’u çlodhur mund të bëjë mrekulli.
Pityriasis Rosea

Pityriasis rosea: Kjo sëmundje shkakton skuqje në lëkurë. Dermatologet  e  quajnë  njollen  e madhe qe del e para dhe njolla nënë. Njollat më të vogla quhen bija.

Pityriasis rosea  është një sëmundje e zakonshme e lëkurës ,kjo njolle me  pamje te kuqje zakonisht zhduket vetvetiu pa trajtim. Ju mund të prisni të shihni  zbehjen dhe ikjen e skuqjes për rreth 6 deri në 8 javë. Ndonjëherë skuqja zgjat shumë më gjatë.Disa njerëz që kane kete këtë skuqje të lëkurës  duhet te shohin një dermatolog për të marrë trajtim për kruarjen.

Kush e merr pityriasis rosea?Njerëzit e të gjitha moshave dhe ngjyrave të lëkurës marrin pityriasis rosea, por kjo sëmundje e lëkurës ka më shumë gjasa të ndodhë: Ndërmjet 10 dhe 35 vjeç.Gjatë shtatzënisë. Çfarë e  shkakton pityriasis rosea?Askush nuk e di çfarë shkakton pityriasis rosea. Hulumtimet tregojnë se nuk është një alergji. Ne gjithashtu e dimë se kërpudhat (shumësi i kërpudhave) dhe bakteret nuk shkaktojnë këtë sëmundje të lëkurës. Një virus mund të jetë shkaku, por hulumtuesit duhet ta vërtetojnë këtë.Është e mundur që një virus shkakton pityriasis rosea, por kjo sëmundje e lëkurës nuk eshte  ngjitëse. Nuk duket se përhapet nga një person në tjetrin.Si e trajtojnë dermatologët pityriasis rosea?Pityriasis rosea zakonisht shkon pa trajtim. Ju mund të prisni që të keni puçrra rreth 6-8 javë para se të zhduket. Disa njerëz e kanë atë për 2 javë. Herë pas here, zgjat më shumë se 8 javë.Nëse një pacient ka kruarje të padurueshme, dermatologu  mund të përshkruajë një ilaç për të lehtësuar kruarjen.

Nëse jetoni me rosacea, jeni në shoqëri të mirë. Disa njerëz të famshëm kanë luftuar me rosacea:

 • Bill Klinton.
 • Diana, Princesha e Uellsit.
  WC Fields (një yll filmi në vitet 1920 dhe 1930).


Për shkak se rosacea ka kaq shumë shenja dhe simptoma, shkencëtarët krijuan 4 nëntipe të rosacea. Disa njerëz kanë më shumë se një nëntip rosacea në të njëjtën kohë. Çdo nëntip kërkon trajtim të ndryshëm.

shenja dhe simptoma

 • Skuqje dhe skuqje në qendër të fytyrës.
 • Enët e dukshme të thyera të gjakut (venat merimangë).
 • Lëkurë e fryrë.
 • Lëkura mund të jetë shumë e ndjeshme.
 • Lëkura mund të pickojë dhe të digjet.
 • Lëkurë e thatë, vrazhdësi ose shkallëzim.
 • Keni një tendencë për t’u skuqur ose skuqur më lehtë se njerëzit e tjerë.

shenja dhe simptoma

 • Shpërthime të ngjashme me aknet, zakonisht ku lëkura është shumë e kuqe.
 • Shpërthimet e ngjashme me aknet priren të vijnë dhe të shkojnë.
 • Lekure e yndyrshme.
 • Lëkura mund të jetë shumë e ndjeshme.
 • Lëkura mund të digjet dhe pickojë.
 • Enët e dukshme të thyera të gjakut (venat merimangë).
 • Njolla të ngritura të lëkurës të quajtura pllaka

shenja dhe simptoma

nëntipi i tij është i rrallë. Kur ndodh, personi shpesh ka shenja dhe simptoma të një nëntipi tjetër të rosacea-s. Shenjat e këtij nëntipi janë:

 • Teksturë me gunga në lëkurë.
 • Lëkura fillon të trashet, veçanërisht e zakonshme në hundë. Kur lëkura trashet në hundë, quhet rhinophyma (thekër-NO-fie-ma).
 • Lëkura mund të trashet në mjekër, ballë, faqe dhe veshë.
 • Shfaqen enët e dukshme të thyera të gjakut.
 • Poret duken të mëdha.
 • Lekure e yndyrshme.
 • Pamje e ujshme ose e gjakosur.
 • Ndiheni të ashpër, shpesh ndihet si rërë në sy.
 • Sytë digjen ose pickojnë.
 • Sytë janë shumë të thatë.
 • Sytë kruhen.
 • Sytë të ndjeshëm ndaj dritës.
 • Pamje e turbullt.
 • Enët e dukshme të thyera të gjakut në një qepallë.
 • Kist në qepallë.
 • Personi nuk mund të shohë si më parë.

Rosacea mund të prekë më shumë se lëkurën dhe sytë. Për shkak se rosacea është një sëmundje kronike (që zgjat) e lëkurës, ajo mund të zvogëlojë cilësinë e jetës së një personi. Shumë njerëz raportojnë probleme në punë, në martesë dhe me njohjen e njerëzve të rinj. Sondazhet dhe studimet raportojnë se të jetuarit me rosacea mund të shkaktojë:

 • Ndjenjat e zhgënjimit dhe sikletit
 • Shqetësohu:
 • Probleme të lidhura me punën
 • Vetëvlerësim i ulët
 • Ankthi dhe depresioni

Për t’ju dhënë rezultatet më të mira, trajtimi shpesh fillon me pak edukim. Ndërsa mjekimi ose trajtimi me lazer mund të ndihmojë në zvogëlimin ose pastrimin e shenjave të rosacea, zakonet tuaja të përditshme mund të shkaktojnë një shpërthim të ri.

Të mësuarit se si të bëni sa më poshtë mund të ndihmojë në reduktimin e shpërthimeve:

 1. Gjeni nxitësit tuaj. Shumë gjëra që bëni mund të shkaktojnë ndezje të rosacea. Dermatologët i quajnë këto tela “shkaktues”.
 2. Shkaktarët e zakonshëm të rosacea përfshijnë mbinxehjen, fryrjen e erës së ftohtë në fytyrë dhe ngrënien e ushqimeve pikante. Këto mund – ose jo – të bëjnë që rosacea juaj të ndizet. Njerëzit kanë nxitës të ndryshëm.
 3. Është e rëndësishme të zbuloni se çfarë e shkakton ndezjen e rosacea-s tuaj dhe të shmangni ata shkaktarë

Mendoni për mbrojtjen nga dielli 24/7

Vitiligo

Vitiligo është zhvillimi ne lëkurë i nje apo disa
zonave te depigmentuara për shkak të humbjes së melanociteve,
qelizave që i japin lëkurës ngjyrën.Rezultati është;zona të
lëkurës që janë dukshëm më ngjyre me te zbehte
se ngjyra normale e lëkurës.

Disa njerëz zhvillojnë disa njolla. Të tjerët humbin shumë më shumë ngjyra të lëkurës. Vitiligo gjithashtu mund të ndikojë në pjesë të tjera të trupit tuaj. Një pjesë e flokëve mund të kthehet në të bardhë. Disa njerëz humbasin ngjyra brenda gojës së tyre. Edhe një sy mund të humbasë disa nga ngjyrat e saj. Ajo që e shkakton këtë humbje të ngjyrës është ende një mister. Ne e dimë se vitiligo nuk është ngjitëse. Nuk është kërcënuese për jetën. Por vitiligo mund të ndryshojë jetën. Disa njerëz zhvillojnë vetëbesim të ulët. Ata nuk mund të duan të rrijnë me miqtë. Ata mund të zhvillojnë depresion serioz. Shumica e njerëzve qe kanë vitiligo është e rëndësishme të zhvillojne strategji përballuese. Por vitiligo është më shumë se një “problem kozmetik”. Është një gjendje mjekësore. Njerëzit shfaqin vitiligo kur trupi i tyre sulmon melanocitet e tyre (meh-lan-oh-citon) – qelizat që i japin lëkurës, flokëve dhe zonave të tjera të ngjyrës së trupit. Këto qeliza jetojnë në lëkurë, në flokë, në buzë, në gojë (brenda), në hunda, në organe gjenitale, në rektum, në sy dhe në vesh të brendshëm. Kur trupi i sulmon ato, rezultati mund të jetë një humbje e lehtëe ngjyres në lëkurë. Të tjerë shohin humbjen e përhapur të ngjyrës së lëkurës. Flokët mund të zhvillojnë një brez të bardhë. Kjo mund të ndodhë me flokët kudo në trup, duke përfshirë majën e kokës, një vetull ose qerpik. Nëse trupi i sulmon këto qeliza në veshin e brendshëm, personi mund të zhvillojë humbjen e dëgjimit. Çfarë e shkakton trupin të sulmojë këto qeliza nuk kuptohet plotësisht. Vitiligo mund të jetë një sëmundje autoimune. Këto sëmundje ndodhin kur sistemi imunitar i personit gabimisht sulmon një pjesë të trupit.