Ngrohja e thellë stimulon procesin e rinimit të lëkurës natyrale të trupit tuaj, i cili ndihmon në mbledhjen e kolagjenit ekzistues dhe formimin e kolagjenit të ri.

Me kalimin e kohës, lëkura e zbehur ose e rrudhur është zëvendësuar me lëkurë të butë dhe më të forte; ton i përmirësuar dhe cilësi; dhe një pamje të përgjithshme e re.

Shtresat  e lëkurës suaj: Lëkura juaj përbëhet nga tre shtresa të ndryshme:

Epidermë – sipërfaqja e dukshme e jashtme

Dermis-shtresa e pasur kolagjenit nën sipërfaqe Indi dhjamor – “shtresa e yndyrës”; nën dermis që gjithashtu ka një rrjet të fibrave të kolagjenit në dermën tuaj dhe indin nënlëkuror është një proteinë që mban lëkurën tuaj rinore dhe të shtrënguar. Por, kur të moshoheni dhe merrni më shumë ekspozim ndaj diellit, kolagjeni thjesht shkaterrohet më shpejt sese trupi juaj mund ta rindërtojë atë dhe lëkura juaj mund të fillojë të ndryshojë ose të rrudhet.

Në përgjigje të probleneve të kolagjenit, ka shumë trajtime të tonifkimit të lëkurës që vepron duke ngrohur shtresat e brendshme të lëkurës. Por ndryshe nga trajtimet me lazer dhe teknologjitë e tjera që ngrohin shtresat sipërfaqësore të lëkurës është teknologjia e radiofrekuencës (RF) qe arrin thellë në dermë dhe indin dhjamor  për të shkaktuar shtrëngim në shtresat që kanë më shumë rëndësi.

Ja se si funksionon ky trajtim i shtrëngimit të lëkurës: Ngrohje e thellë e trajtimit ndihmon në shtrëngimin e kolagjenit në dermën tuaj dhe në indet nënlëkurore, ndërkohë që stimulon formimin e kolagjenit të ri. Si rezultat, do të shihni lëkurë të forte, më të rregullt dhe ton dhe cilësi të përmirësuar, duke filluar menjëherë dhe duke vazhduar në muajt që pasojnë këtë trajtim të shtrëngimit të lëkurës

Trajtimetme RF janë një alternativë e shkëlqyer.

Është një procedurë shtrënguese pa dhimbje e lëkurës që nuk kërkon anestezi , Lëkura e fytyres,nofullave te rena , ose mungesa e përkufizimit te linjes ne nofulla. Lëkura nën mjekër (“qafa si gjeldetit”;) Rrudhave dhe linjave të imta rreth gojës, syve ose ballit .Mungesa e përkufizimit në buzë, trup i rrudhosur, lëkurës e varur në bark, gjunjë, krah , këmbë, duart ose te ndenjura. Leshimi i  lëkurës ose fryrje e padëshiruar pas shtatzënisë ose humbjes së peshës jane nje alternative shume e mire.

Venat në fytyrë jane një problem i zakonshëm, që prek miliona njerëz.

Shumë pacientë duan të heqin qafe këto venat e padëshiruara në hundë, faqet dhe rreth syve, dhe me larmi të ndryshme të lazereve, përfshirë Nd YAG Laser, ne jemi në gjendje të trajtojmë në mënyrë të sigurtë, të lehtë dhe efektive këto venat si merimangë te fytyrës, sic jane  telangiectasia. Të gjithë mjekët tanë janë ekspertë me lazer dhe do t’ju ofrojnë trajtimin më të mirë të mundshëm.

Nd YAG Lazer është një sistem lazeri shumë i efektshëm me puls të gjatë që përdoret për të trajtuar në mënyrë efektive një sërë problemesh dermatologjike. Për të gjetur nëse do të ishit një kandidat i madh për t’u nënshtruar trajtimit, ne ju inkurajojmë të kontaktoni sot ekipin tonë të mjekëve!

Nd YAG Laser është i aprovuar nga FDA për përdorim në trajtimin e venave, vijave te holla dhe rrudhave, si dhe heqjen e qimeve. Dermatologët në Qendrën Venus përdorin lazer Nd YAG për të trajtuar pacientët me kushtet e mëposhtme: Vena e fytyrës ,Venat ne  këmbë ,qimet  e padëshiruara. Nëse keni vena te padëshiruara të fytyrës, venat e këmbëve, rrudha te holla ose flokët te padëshiruar, kontaktoni ekspertët e lazerit në Venus Center për të parë nëse trajtimi me Laser është i përshtatshëm për ju.

Laseri eshte trajtim më efektiv për heqjen e venave në fytyrë. Laserat japin doza të sakta të energjisë për çdo venë, me rrezik minimale për lëkurën përreth. Gjatë trajtimit , energjia e dritës shpërndahet përmes një zinxhiri të veçantë për venën e synuar. Pastaj energjia absorbohet nga enët e gjakut. Thithja e nxehtësisë dhe e energjisë shkakton enën e gjakut të bllokoj dhe absorbohet ngadalë nga trupi. Nd YAG është një lazer me puls të gjatë që synon në mënyrë specifike zonën e trajtimit pa dëmtuar lëkurën përreth. Për shkak të kësaj, ky laser është i sigurt për t’u përdorur tek pacientët me të gjitha tonet e lëkurës. Ka pak ose aspak siklet pas trajtimeve me lazer.

Në disa raste pacientët mund të përjetojnë pak ënjtje, skuqje ose vezikul, dhe lëkura mund të ndjehet si e forte për disa ditë. Sidoqoftë, aplikimi i akullit në zonën e trajtuar mund të ndihmojë në minimizimin e ënjtjes dhe inflamacionit. Mjekët tanë do të përgjigjen në çdo pyetje të procedurës që mund të keni nevoje. gjatësisë e valës 1064 nm absorbohet nga ena e gjakut dhe i shkakton asaj koagulim dhe mbyllje te saj . Trupi juaj thith pastaj venë e panevojshme dhe nuk është më e dukshme me sy te lire. Nd YAG është një alternativë e shkëlqyer ndaj skleroterapisë.

  • Spider veins
  • Heqje qimeve
  • Rrudhat fine
  • Fine Lines & Wrinkles

Sytë tuaj do të mbrohen me syze metalike. Ky trajtim nuk përdoret me mpiksje aktuale ose injektuar. Ju do të ndjeni ndjesinë e nxehtësisë . Pas Procedurës Skuqja dhe ënjtja duhet të priten menjëherë pas trajtimit. Ënjtje mund të ndryshojë dhe mund të zgjasë nga disa orë deri në një javë ose më gjatë. Ekziston mundësia që një ose më shumë vena  që trajtohen do të duken më të mëdha dhe më të errëta për disa ditë pas trajtimit. Kjo zakonisht ulet brenda një jave, por në shumicën e pacientëve, vena largohet menjëherë pas trajtimit. Zona e trajtuar mund të jetë e lënduar ose e butë pas trajtimit. Kjo zakonisht zgjat disa orë, por nëse ajo vazhdon ju mund të merrni Tylenol ose Ibuprofen. Nëse është e nevojshme, paketat e akullit të aplikuara në zonën e trajtuar ditën e procedurës do të ndihmojnë në uljen e ndjeshmërisë ndaj nxehtësisë dhe minimizimin e ënjtjes. Përdorni një shami nën paketimin e akullit kur aplikohet në lëkurë. Ënjtja zakonisht kulmon në 12-48 orë. Nëse trajtimi është kryer në fytyrë, fjetja me kokë paksa e ngritur për natën e parë do të ndihmojë në minimizimin e ënjtjes. Do te duket si një plagë menjëherë pas trajtimit ose brenda 1-2 ditëve pas trajtimit. Nëse shfaqen plagët, mund të zgjasë 3-10 ditë. Aplikoni krem dielli  me oksid zinku dhe / ose dioksid titaniumi çdo ditë. Mbroni zonën e trajtuar nga ekspozimi i diellit (kapelë, syze dielli, sunscreen, etj). Është mirë që të lahet  zona e trajtuar ditën e procedurës. Është mirë që të pastroni butësisht fytyrën, si dhe të përdorni produktet per llojin  e lëkurës. Është gjithmonë një mundësi që ju të mos merrni rezultatet e dëshiruara pas një trajtimi. Trajtime të tjera mund të jenë të nevojshme për të arritur rezultatet e dëshiruara. Ndiqni çdo udhëzime plotësuese specifike pas trajtimit nga mjeku juaj. Ndiqni me mjekun tuaj sipas nevojës.

Gjatë Procedurës

Sytë tuaj do të mbrohen me syze metalike. Ky trajtim nuk përdoret me mpiksje aktuale ose injektuar. Ju do të ndjeni ndjesinë e nxehtësisë

Nuk i njohim të gjitha shkaqet e venave të fytyrës, por ato shpesh lidhen me trashëgiminë, ekspozimin ndaj diellit, kontraceptivët oralë, terapinë hormonale ose procesin e plakjes. Vena e fytyrës gjithashtu mund të lidhet me rosacea, një tjetër gjendje e lëkurës e shërueshme

Vena e merimangës është shumë e vogël dhe zakonisht e kuqe ose ngjyrë blu. Ata janë shumë më afër sipërfaqes në krahasim me venat me variçe. Ata mund të duken si një vijë e hollë e kuqe, degë pemësh ose një rrjetë merimange. Vena e merimangës mund të gjendet në këmbë, fytyrë dhe mund të mbulojë një zonë të vogël ose të madhe.

Në përgjithësi dhimbja është minimale. Shumë pacientë thonë se trajtimi me lazer ndjehet si nej ndjesi e vogel diegie, pasi impulset e energjisë janë aplikuar. Nëse dëshironi, mund të aplikohet një anestetik krem për të zvogëluar më tej sasinë e dhimbjes.

Rezultate optimale mund të mirëmbahen nëse aplikoni mbrojtësin e diellit në zonën e trajtuar dhe shmangni ekspozimin e tepërt të diellit. Me kalimin e kohës është e mundur që venat e reja të rriten, por këto gjithashtu mund të trajtohen dhe fshihen

Kontaktoni ne VENUS CENTER sot per te takuar ekspertet tane ne fushen e laserit per sqarime te metejshme.